Antradienį Seime po pateikimo pritarta socialdemokrato Juliaus Sabatausko ir grupės parlamentarų pasiūlymui nustatyti naujas taisykles, skirtas elektrinių paspirtukų naudotojams. Projektas iškeliavo į Seimo komitetus.
Siūloma keisti Saugaus eismo automobilių keliais įstatymą – apibrėžti elektrinių paspirtukų sąvoką ir nustatyti aiškius reikalavimus judėjimui šiomis transporto priemonėmis šalies keliais.
„Parengti šį projektą paskatino tai, kad paspirtukų – vis daugiau, grėsmingai daugėja šiurpių eismo įvykių, kuriuos sukelia paspirtukininkai, o taisyklių nėra. Negalime nereaguoti į tokį avarijų, traumų ir sužalojimų skaičiaus augimą“, – sako pasiūlymą parengęs J. Sabatauskas.
Įstatymo projektu siūloma nustatyti, kad elektriniu paspirtuku laikoma „dviratė transporto priemonė, varoma elektra“.
Siūloma galios riba – 500 vatų, o greičio – 20 kilometrų per valandą.
Elektriniais paspirtukais siūloma leisti važiuoti ne jaunesniems nei 16 metų asmenims, o jei išklausomas specialusis kursas – 14 metų.
Siūloma įtvirtinti reikalavimą, kad galima judėti tik su tvarkingas šviesas ir stabdį turinčiu elektriniu paspirtuku, jo vairuotojas privalo dėvėti šalmą, o tamsiuoju paros metu – ir liemenę su šviesą atspindinčiais elementais.
Be to, siūloma numatyti, kad paspirtuku leidžiama važiuoti tik vienam asmeniui ir tik keliais bei specialiai pritaikytais takais. Siūloma drausti paspirtuku kirsti perėjas.
„Skrajojantys“ paspirtukininkai kelia grėsmę per perėją einantiems pėstiesiems – ir sau. Kitų transporto priemonių vairuotojai turi mažai šansų laiku pastebėti pėsčiųjų perėją kertantį elektrinį paspirtuką“, – pažymi J. Sabatauskas.
„Lietuvos Kelių policijos tarnybos duomenimis, 2021 m. užregistruoti net 202 eismo įvykiai, susiję su paspirtukais. Jų metu nukentėjo 209 žmonės. Bet toli gražu ne visais atvejais yra kreipiamasi į policiją“, – pažymi parlamentaras.
Paspirtukininkų, praeivių ir kitų eismo dalyvių patiriamos traumos – ypatingai sunkios. Gyvybei pavojingos smegenų traumos, galvos, kaklo, krūtinės ląstos, pilvo ir dubens sužalojimai, dėl kurių asmenys buvo iš dalies paralyžiuoti, plėštinės ir muštinės žaizdos, dantų vainikų, apatinio žandikaulio, nosikaulio lūžiai – tai tik dalis traumų, dėl kurių paspirtukininkai atsiduria greitosios pagalbos priimamajame.
„1000 nedarbingumo savaičių per metus vien dėl galūnių traumų – tai ne tik didelis skausmas ir sujaukti gyvenimai, bet ir didžiulė finansinė našta valstybei“, – pažymi J. Sabatauskas.