Pirmadienį, lapkričio 27 dieną, Lietuvos moterys kviečiamos apsirengti juodai protestuojant prieš smurtą prieš moteris, seksualinį priekabiavimą, diskriminaciją ir seksizmą.
„Pirmadienį kviečiame užtvindyti juoda protesto, gedulo, pykčio ir liūdesio spalva Lietuvos gatves ir aikštes, darbovietes ir mokyklas, nes diskriminuojamos, žeminamos, mušamos moterys dingsta iš visuomenės. Seksualinis priekabiavimas ir smurtas sunaikina gyvenimo džiaugsmą bei spalvas. Mums užtenka urbšiapūkizmo, žaviuosi moterimis, išdrįsusiomis pasipriešinti aukštas pareigas einantiems, aukštą socialinį ir politinį statusą turintiems vyrams. Atėjo laikas Juodajam Pirmadieniui Lietuvoje – mūsų kantrybė baigėsi, mes turime parodyti kiek daug moterų pavargo nuo žeminimo, pavargo matyti, kaip kaltinamos pačios aukos“ – sako Seimo narė Dovilė Šakalienė.
Lietuvoje vyksta svarbus lūžis, kuris kitose šalyse jau įvykęs anksčiau. 1975 m spalio 24-ąją 90 procentų Islandijos moterų apsirengė juodai ir išėjo į gatves, protestuodamos prieš smurtą ir diskriminaciją. Islandijos vyrai ligi šiol tą dieną prisimena tarsi krikštą ugnimi. Po keturių dešimtmečių, 2016 m. spalio 3-ąją Lenkijos moterys išėjo protestuoti prieš jų teisių ribojimą – šimtais tūkstančių juodai apsirengusių Lenkijos moterų pasakė: „Užtenka nurodinėti mums, ką mes turime daryti su savo kūnu!”
„Į viešumą keliami atvejai, kai žinomi žmonės kaltinami nepagarbiu elgesiu su moterimis, priekabiavimu. Parlamentaras Povilas Urbšys buvo priverstas bent jau atsiprašyti už diskriminacinius pareiškimus Seimo salėje. Seimo nariui Kęstučiui Pūkui pradėtas apkaltos procesas, o šiandien Seimo komisija nusprendė siūlyti parlamentui naikinti jo teisinę neliečiamybę, kad teisėsauga galėtų atlikti tyrimą dėl seksualinio priekabiavimo atvejų,“ – sako socialdemokratų frakcijos narė D. Šakalienė. Pasak jos, akciją #metoo keičia žinia #enough. Moterys prabilo viešai, kad užtenka smurto, diskriminacijos, priekabiavimo.
D. Šakalienė paaiškina ir dabar iš diskusijų temų nesitraukiantį klausimą, kaip atskirti priekabiavimą nuo flirto: “Jeigu bent vienai pusei santykiai, elgesys ar žodžiai yra nepriimtini, įžeidžiantys, žeminantys orumą – tai priekabiavimas. Jeigu tai, kas vyksta tarp dviejų žmonių, priimtina abiems, aišku, kad – ne”.
Daugelį metų Lietuvoje buvo problema, kad moterys nedrįsdavo pasakyti, jog joms nepriimtinas priekabiaujantis ir vulgarus elgesys, bijodamos patyčių, kad esą nesupranta juokų. Vis dėlto Lietuvos visuomenė akivaizdžiai kečiasi. Vis dažniau moterys prabyla apie netinkamą elgesį.
D. Šakalienė su visuomeninių organizacijų ginančių moterų teises atstovais Lietuvoje siūlo konkrečias akcijas solidarizuojantis kovai su smurtu prieš moteris:
1) šeštadienį, lapkričio 25 d. Facebook profilį nuspalvinti juodai (parodant kaip moterys dėl smurto ir priekabiavimo dingsta iš socialinio gyvenimo, praranda gyvenimo džiaugsmą);
2) pirmadienį, lapkričio 27 d. apsirengti juodai (protestuojant prieš smurtą ir diskriminaciją, solidarizuojantis su liūdesį ir pyktį jaučiančiomis aukomis).
Seimo narė primena, kad nuo šiandien – lapkričio 24 d. – prasideda 16-a pasipriešinimo smurtui prieš moteris dienų. Nuo lapkričio 25 d. – Tarptautinės pasipriešinimo smurtui prieš moteris dienos – iki gruodžio 10 d. – Tarptautinės žmogaus teisių dienos – vyks labdaros ir paramos fondo FRIDA jau trečiąsyk rengiamas Baltojo Kaspino Festivalis, kurio metu Vilniuje ir Kaune vyks paskaitos, diskusijos, spektakliai, filmų peržiūros. Daugiau informacijos apie renginių datas ir vietas rasite čia.
Festivalis kilo iš Baltojo kaspino idėjos – didžiausios pasaulyje iniciatyvos, raginančios vyrus įsijungti į kovą su smurtu prieš moteris.