Siūlo taisyti „absurdišką“ situaciją, kai laimėjęs bylą turi primokėti

Partijos naujienos
2022-03-14

Tarptautinės institucijos nuolat kritikuoja Lietuvą ne tik dėl to, kad šalies teismuose priteisiamos pernelyg mažos kompensacijos už žmonių patirtas skriaudas ir neteisybę, bet ir dėl to, kad bylinėjimasis labai brangus, daugeliui žmonių – finansiškai nepakeliamas.

„Net ir tais atvejais, kai žmogus teisme įrodo savo teisių pažeidimą, pergalės kaina gali būti nepakeliamai aukšta“, – aiškina pakeitimų projektą parengusi Seimo narė socialdemokratė Rasa Budbergytė.

„Pavyzdžiui, jeigu žmogus paprašė jam priteisti 1000 eurų žalai atlyginti ir teisme įrodo, kad tikrai nukentėjo ir patyrė žalą, bet teismas nusprendžia jam priteisti tik 300 eurų, pagal dabartinę praktiką tai reiškia, kad žmogaus ieškinys patenkintas tik 30 proc. Vadinasi, žmogus neatgaus 70 proc. advokatui sumokėtų pinigų ir dar turės padengti 70 proc. priešininkų advokatų išlaidų! Taigi galiausiai nukentėjusysis, prisiteisęs 300 eurų kompensaciją už savo teisių pažeidimą, gali būti įpareigotas sumokėti kelis tūkstančius eurų savo teisių pažeidėjams. Bylą „laimėjęs“ žmogus patiria didžiulį nuostolį“, – pažymi parlamentarė.

R. Budbergytė įspėja, kad dauguma žmonių negali sau leisti bylinėtis, todėl dažnai yra priversti susitaikyti su neteisybe ir jų teisių pažeidimais. „Juk kas penktas Lietuvos gyventojas susiduria su skurdo rizika“, – primena socialdemokratė.

Tokios situacijos, kai ieškovas patiria sunkiai pakeliamų nuostolių net laimėjęs bylą, Lietuvos teismuose yra labai dažnos – Europos Žmogaus Teisių Teismas tai pavadino „absurdu“.

„Parengiau pataisą, kad asmuo būtų laikomas laimėjusiu bylą, jeigu teisme įrodo, kad jo teisė pažeista – nepriklausomai nuo to, kokio dydžio kompensacija jam priteisiama. Tokiu atveju jis galėtų atgauti 100 proc. bylinėjimosi išlaidų ir neturėtų atlyginti priešininkų patirtų bylinėjimosi išlaidų“, – Seimui teikiamo pasiūlymo esmę paaiškina R. Budbergytė.

Anot parlamentarės, šis įstatymo pakeitimas svarbus kiekvienam Lietuvos žmogui, ypač nepasiturintiems asmenims.

„Žmonės galėtų drąsiau kreiptis į teismus, nebijodami, kad pergalė gali būti skaudesnė nei pralaimėjimas. Siūlomos pataisos naudą labiausiai pajustų pažeidžiamiausi visuomenės nariai“, – pabrėžia R. Budbergytė.

Tarptautinės institucijos bara Lietuvą ir dėl to, kad teismuose priteisiamos kompensacijos – pernelyg mažos.

„Žmonės bijo prašyti didesnių sumų, nes žino, kad gali tekti padengti savo priešininkų bylinėjimosi išlaidas“, – pažymi R. Budbergytė.

Siūloma keisti Civilinio proceso kodekso 93 straipsnio 2 dalį. Drauge su R. Budbergyte pasiūlymą teikia socialdemokratai Liudas Jonaitis, Linas Jonauskas, Vidmantas Kanopa, Julius Sabatauskas, Eugenijus Sabutis ir Kęstutis Vilkauskas.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai