Lietuvos socialdemokratų frakcijos Seime narys Linas Jonauskas ragina neetatiniams aplinkos apsaugos inspektoriams suteikti daugiau galių ir teikia papildomus pasiūlymus Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo pataisoms, kurias yra parengusi Aplinkos ministerija.
„Man labai gaila, kad pažadai, suteikti neetatiniams aplinkos apsaugos inspektoriams daugiau galių, bliūkšta. Aplinkos ministerijos parengtose pataisose yra padaryta pradžia, bet to nepakanka, kad neetatiniai inspektoriai galėtų tinkamai atlikti savo pareigas. Pagal tai, ką siūlo ministerija, neetatiniai inspektoriai patruliuodami vieni negalės atlikti jokių veiksmų prieš įtariamą pažeidėją“, – sakė Linas Jonauskas.
Parlamentaras siūlo suteikti galimybę neetatiniams inspektoriams tikrinti įtariamų pažeidėjų dokumentus ir neleisti jiems pasišalinti iš įvykio vietos, kol neatvyko aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės ar policijos pareigūnai.
„Jei tikrai norime, kad neetatiniai inspektoriai aktyviai prisidėtų prie aplinkos apsaugos kontrolės, būtina jiems suteikti daugiau galių greitai ir tinkamai reaguoti į aplinkos apsaugos nusikaltimus, užtikrinti jų prevenciją ir užkardymą. Neabejoju, kad patruliuodami vieni jie turi turėti teisę ne tik fotografuoti įtariamą pažeidėją, galimą jo nusikaltimą ar jo padarymo įrankius, bet ir tikrinti asmenų dokumentus, suteikiančius teisę naudoti gamtos išteklius, reikalauti asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų įtariamo aplinkos apsaugos teisės aktų pažeidėjo asmens tapatybei nustatyti. O užfiksavus aplinkosauginį pažeidimą ar nenustačius įtariamo pažeidėjo asmens tapatybės, neetatinis aplinkos apsaugos inspektorius turi turėti galimybę neleisti įtarimam pažeidėjui pasišalinti iš įvykio vietos, kol neatvyko aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės ar policijos pareigūnai“, – teigė Linas Jonauskas.
Pasak Seimo nario, iki 2017 metų Lietuvoje patruliavo net 700 neetatinių inspektorių, tačiau nuo 2017 metų panaikinus neetatiniams inspektoriams teisę tikrinti fizinių ir juridinių asmenų bei pareigūnų dokumentus, paimti iš pažeidėjų neteisėtai įgytus gamtos išteklius, pažeidimo padarymo įrankius ir kitus daiktus, inspektorių gretos sumažėjo iki 300 žmonių. Šiuo metu neetatiniai aplinkos apsaugos inspektoriai vieni gali tik stebėti aplinką ir pranešti reikiamoms tarnyboms apie pastabėtą pažeidimą, kaip bet kuris Lietuvos pilietis.