Opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) ragina nedelsiant nutraukti suplanuotą sveikatos priežiūros tinklo reformą, kuria numatoma uždaryti dalį ligoninių ar jų skyrių šalies rajonuose.
Kreipimąsi su tokiu reikalavimu LSDP trečiadienį įteikė šalies vadovui Gitanui Nausėdai, premjerei Ingridai Šimonytei ir Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen.
Socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad planuojama sveikatos reforma „stumiama buldozeriu”, Vyriausybės sumanymai nėra pristatyti visuomenei ir primena, kad sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, dalyvaudamas LSDP Seimo frakcijos posėdyje, konkrečių atsakymų į užduotus klausimus nepateikė.
„Kadangi atsakymų nėra, kreipiamės į aukščiausius šalies vadovus. Išanalizavome tai, kas dėl reformos pateikiama viešai, išklausėme savivaldybių atstovų ir medikų bendruomenės nuomonę.
Ir išvada aiški: jei reforma bus įgyvendinama, sveikatos paslaugų prieinamumas Lietuvos žmonėms, ypač gyvenantiems rajonuose, dar labiau mažėtų. Pandemijos metu uždarinėti ligonines būtų didelė klaida”, – teigia V. Blinkevičiūtė.
O. Leiputė: Vyriausybės atstovai trikdo medikų darbą, sėja nerimą
Tuo metu Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Orinta Leiputė, komentuodama kreipimąsi, pažymi, kad Vyriausybės atstovai jau dabar aktyviai veikia rajonuose, savivaldybes ragindami uždarinėti ligonines, atsisakyti dalies teikiamų paslaugų.
„Turime žinių, kad Vyriausybės atstovai važinėja po Lietuvą ir, nepateikdami nei skaičių, nei konkrečių žingsnių, agituoja už ligoninių jungimus, lovų rajonų ligoninėse mažinimą. Galiausiai žadamos „finansines dovanėles” tiems, kas sutiks su ministerijos parengta vizija, tam tikra prasme grasina. Ir sėja nerimą ir netikrumo jausmą žmonėms, trikdo medikų kovą su siaučiančia pandemija”, – vertina O. Leiputė.
Pateikiame visą kreipimosi tekstą:
LIETUVOS SOCIALDEMOKRATŲ PARTIJA
Lietuvos Respublikos Prezidentui Gitanui Nausėdai
Lietuvos Respublikos Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen
Kreipimasis
DĖL SVEIKATOS PRIEŽIŪROS TINKLO PERTVARKOS
2021-12-08, Vilnius
Lietuvos socialdemokratų partijos taryba,
išanalizavusi viešai Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pateiktą informaciją apie Lietuvos sveikatos tinklo plėtros viziją;
įvertinusi sveikatos apsaugos ministro A. Dulkio atsakymus apie planuojamą reformą LSDP frakcijai š. m. lapkričio 29 d. posėdyje;
susipažinusi su Lietuvos medikų ir savivaldos atstovų, Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) vertinimais dėl planuojamos gydymo įstaigų pertvarkos;
pabrėždama, kad bet kurios nacionalinės sveikatos sistemos tikslas yra užtikrinti kuo efektyvesnį gydymą ir ilgesnį žmonių gyvenimą bei tai, kad jis būtų kuo mažiau apsunkintas ligų;
primindama, kad gerą gyventojų sveikatą lemia ir gyvenamosios, ir darbo aplinkos, tiek sklandžiai veikiančios sveikatos apsaugos sistemos, o sveikatos apsaugos aukštą kokybę užtikrina šie sveikatos sistemos ramsčiai:
- paslaugų teikimas kuo arčiau paciento gyvenamosios vietos;
- sukomplektuotos ir šalyje tolygiai paskirstytos profesionaliai pasirengusių medikų komandos;
- reikiamas medicinos įstaigų aprūpinimas medicinos įranga;
- kokybiški ir prieinamomis kainomis parduodami vaistai bei kitos medicininės prekės;
- ligonių, sergančių sudėtingomis lėtinėmis ligomis, aktyvi dispanserizacija;
- orūs atlyginimai gydytojams, slaugytojams, aptarnaujančiam personalui;
- gydytojų teisė teikti paslaugas visose gydymo įstaigose;
atkreipdama dėmesį, kad SAM vizija prieštarauja Lietuvos sveikatos strategijai (LSS) bei neatspindi nei COVID-19 valdymo patirčių, nei Europos Tarybos rekomendacijų;
ypač akcentuodama, kad siekis COVID-19 pandemijos laikotarpiu mažinti sveikatos paslaugų apimtis prieštarauja premjerės pozicijai apie ligoninių lovų rezervą kaip būtinąją stabilios sveikatos sistemos sąlygą;
pridurdama, kad paslaugų apimčių mažinimas yra absoliučiai nepriimtinas moralinės atsakomybės aspektu tiek prieš mirusius pandemijos metu, tiek prieš medikus, įtemptai kovojančius prieš siaubingą infekciją,
teigia, kad lig šiol skelbiama informacija apie planuojamą sveikatos priežiūros tinklo reformą yra nepakankama, neišsami, prieštaringa ir klaidinanti; pandemijos metu sėjanti nerimą daugeliui gyventojų dėl ir taip mažėjančio sveikatos paslaugų prieinamumo.
LSDP kritišką požiūrį į SAM diegiamo sveikatos priežiūros tinklo pertvarkos modelį grindžia šiais papildomais argumentais:
- Vyriausybės atstovai rengia susitikimus su gydymo įstaigų vadovais, kurių metu, nepateikdami poveikio sveikatai vertinimų, agituoja už ligoninių jungimus, lovų rajonų ligoninėse mažinimą bei žada „finansines dovanėles” tiems, kas sutiks su SAM parengta vizija; visa tai trikdo medikų kovą su siaučiančia pandemija.
- Siekis pandemijos metų uždarinėti ligoninių padalinius yra nepateisinamas nei žmonių sveikatos, nei moralės požiūriais.
- SAM sutelkia dėmesį tik į didžiųjų miestų gydymo įstaigų norų tenkinimą ir „pamiršta” Lietuvos regionų gyventojų ir regioninių gydymo įstaigų poreikius. Yra siekiama mažinti paslaugų, teikiamų rajonuose, apimtis, nors galimybė gauti sveikatos paslaugas jau ir šiandien regionuose yra ribota.
- Tiek Europos Sąjunga (ES), tiek Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pabrėžia būtinybę be pagalbos nepalikti nė vieno žmogaus. SAM planai dalį dabar teikiamų paslaugų perkelti į didmiesčius reikštų gydymo atitolinimą nuo paciento, o tai prieštarauja pamatinėms ES ir PSO sveikatos politikos nuostatoms.
- Negalėdama pagrįsti savo planų Lietuvos strateginiais dokumentais bei neturėdama galimybės paaiškinti, kuo pacientui (jo gyvybei, sveikatai) bus geriau, jei dėl paprastos chirurginės operacijos, kuri dešimtmečius buvo teikiama savajame rajone, teks važiuoti į didmiestį, SAM griebiasi gudrybės – teigia, kad lovų rajonų ligoninėse mažinimo reikalauja ES.
- Teiginiai, kad ES reikalauja siaurinti paslaugų teikimą ir sumažinti ligoninių lovų skaičių yra klaidinantys. Antai Vokietija, didžiausia Europos ekonomika, lovų ligoninėse, skaičiuojant vienam gyventojui, turi daugiau nei Lietuva, bet niekas Vokietijos neverčia mažinti lovų ligoninėse skaičių.
- ES lėšų prioritetinis skyrimas šalies rajonams ir regionams daug labiau atitinka ES deklaruojamus tikslus, nei investicijų telkimas didmiesčiuose. ES kalba apie prioritetinę pirminės sveikatos priežiūros ir ilgalaikės slaugos plėtrą. Būtent kaimiškuosiuose rajonuose gyvena dauguma ilgalaikės slaugos ir kompleksinio gydymo reikalaujančių pacientų. Būtent kaimo medikams reikia papildomos pagalbos tam, kad būtų užtikrinta vienkiemiuose gyvenančių, vienišų žmonių sveikatos priežiūra.
- Tarptautinė COVID-19 valdymo patirtis rodo, kad šalys, turinčios tvirtesnę sveikatos apsaugos infrastruktūrą bei daugiau darbuotojų sveikatos sektoriuje, sugeba geriau kovoti su pandemija ir išsaugoti daugiau gyvybių. Lietuvoje jau dabar jaučiamas medikų rajonuose trūkumas. Uždarius dalį gydymo įstaigų padalinių, gydytojų, slaugytojų, pagalbinio personalo trūkumas taps dar aštresniu.
- ES yra nustačiusi aiškius ES fondų panaudojimo prioritetus – pandemijos suvaldymas, žaliojo kurso įgyvendinimas, ekonomikos (įskaitant ir sveikatos sektorių) skaitmenizavimas, socialinių skirtumų tarp regionų mažinimas, investicijos į medikų rengimą, jų kvalifikacijos kėlimą, padorius medikų atlyginimus, išmani ekonomika.
LSDP Tarybos nuomone, Vyriausybės daromi veiksmai dėl sveikatos tinklo pertvarkos turėtų būti sustabdyti, o Vyriausybės atstovų susitikimai su savivaldos ir regioninių įstaigų atstovais turi būti vertinami tik kaip viešosios konsultacijos, neįpareigojančios savivaldybių.
Kviečiame Lietuvos Respublikos Vyriausybę ne griauti rajonų sveikatos įstaigas, o jas stiprinti, parengiant ir visiems gyventojams pateikiant išsamų ir konkretų, Lietuvos sveikatos sistemos stiprinimą numatantį dokumentą.