Valstybė, atliepdama agresyvią Rusijos laikyseną Vakarų valstybių atžvilgiu, privalo užtikrinti tvarų gynybos finansavimą, skiriant ne mažiau negu 3,5 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP). Turi būti reikšmingai, iki brigados dydžio vieneto, padidintos Lietuvoje nuolat dislokuotos sąjungininkų sausumos pajėgos, sustiprinta integruota oro ir priešraketinė gynyba, sakoma šeštadienį LSDP priimtoje rezoliucijoje dėl Lietuvos gynybos ir saugumo politikos.
Dokumente pabrėžiama, jog kitų valstybių teritorijų okupacija ar aneksija yra nuoseklus ilgametis Rusijos užsienio politikos tikslas, todėl Baltijos regiono ir visos rytinės NATO dalies priešakinė gynyba privalo būti sustiprinta, laikantis principo „atgrasymas per paneigimą“ (angl. deterrence by denial).
Pasak rezoliuciją pristačiusios Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narės Dovilės Šakalienės, Putino pradėtas nusikalstamas karas prieš Ukrainą verčia rimtai sunerimti ir dėl Lietuvos saugumo. Politikės vertinimu, „valdantieji dažniau kurstė susipriešinimą gynybos politikoje, neieškojo sutarimo“.
„Kaip niekad svarbu, kad Lietuvos gynybos politika būtų vieninga, netaptų vienos politinės jėgos ambicijų marionete. Deja, vienybės mums kartais trūksta. Stebėjome, kaip valdančioji dauguma – pavyzdžiui, derybų dėl Vokietijos brigados dislokavimo atveju – kala pleištą tarp savo gynybos politikos vizijos ir Prezidento, opozicinių partijų. Turime sutvarkyti spragas, pasiruošti brigados dislokavimui, o ne įžeidinėti mūsų partnerius ir kelti problemas.
Nacionalinio saugumo stiprinimas – bendras šalies interesas, tad mūsų rezoliucijoje atsispindi valstybinis, sutelktas, konstruktyvus požiūris į gynybos pajėgumų užtikrinimą“, – pristatydama dokumentą kalbėjo LSDP vicepirmininkė D. Šakalienė.
Vienas iš gynybos strategijos punktų skelbia, jog socialdemokratai remia „valstybės gynimo tarybos sprendimą dėl nacionalinės divizijos, kuri reikšmingai sustiprintų mūsų gynybinius pajėgumus bei subalansuotų mūsų nacionalinį indėlį ir reikalavimus NATO partneriams, kūrimo“.
Pagalba Ukrainai – svarbus Lietuvos gynybos ir saugumo politikos prioritetas
Rezoliucijoje nurodoma, jog pagalba Ukrainai privalo išlikti svarbiu Lietuvos gynybos politikos prioritetu. Be kita ko, Ukraina turi būti remiama praktinėmis priemonėmis, įskaitant politinę paramą, dirbant su partneriais Aljanse, pripažįstant, kad Vilniuje vyksiančiame NATO aukščiausiojo lygio susitikime Ukrainą būtina pakviesti tapti NATO valstybe nare.
Kaip rašoma rezoliucijoje, socialdemokratai ragins NATO viršūnių susitikime pritarti Ukrainos prezidento Volodimiro Zelenskio taikos plane išdėstytiems veiksmams, reikalingiems kuo greitesniam karo užbaigimui ir siekiams atkurti savo teritorinį vientisumą iki 1991 m. sienų.
Suvažiavimo rezoliucija (projektas) Dėl Lietuvos gynybos ir saugumo