Socialdemokratai ragina atsisakyti neteisingo gyventojų apmokestinimo

Partijos naujienos
2021-10-20

Seimui svarstant kitų metų valstybės biudžetą, opozicinės Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos nariai ragina kuo skubiau priimti ir Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pataisas.

Pagal socialdemokratų siūlomą neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) taikymo formulę, mažas pajamas turintys žmonės nemokėtų gyventojų pajamų mokesčio.

„Paprastai kalbant, jei uždirbi minimalią algą (MMA), civilizuotose valstybėse pajamų mokesčio niekas iš tavęs nerenka. Tačiau Lietuvoje yra kitaip, ji vis dar elgiasi lyg necivilizuota valstybė.

Pas mus NPD nesutampa su MMA, tuo metu Vyriausybės teikiamas siūlymas yra nepakankamas ir, beje, keistas. Mat tai, ką siūlome, kaip galimą alternatyvą svarstė ir pati Vyriausybė. Tik neaišku, kodėl atsitraukė“, – sako Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas Gintautas Paluckas.

GPM įstatymo pataisomis, pasak teikėjų, siekiama gerinti mažiausias pajamas gaunančių žmonių padėtį.

„Minimalus atlyginimas Lietuvoje yra toks, kad neleidžia patenkinti net minimalių poreikių, ką jau kalbėti apie taupymą, o atsitikus nelaimei žmonės neturi kitos išeities, tik skolintis, ir taip patenka į ilgalaikio skurdo spąstus“, – teigia G. Paluckas.

Tuo metu buvusi finansų ministrė Rasa Budbergytė pažymi, kad socialdemokratų mokestinė iniciatyva aktuali ir vidutines pajamas gaunantiems žmonėms.

„Pakeitimas būtų palankus apie 1,5 vidutinio mėnesio atlyginimo uždirbantiems – visiems, kurių metinės pajamos „iki mokesčių“ yra iki 30 000 eurų“, – nurodo Seimo narė.

Pasak socialdemokratų, NPD būtų prilyginamas einamųjų kalendorinių metų sausio 1 dieną galiojančiam MMA dydžiui. Projektu koreguojama NPD dydžio nykimo formulė, naudojant koeficientą 0,29.

Socialdemokratų teigimu, tai būtų gera naujiena ir asmenims, kuriems nustatytas 0–25 proc. darbingumo lygis, arba senatvės pensijos amžiaus asmenims, kuriems nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis, taip pat asmenims, kuriems nustatytas sunkus neįgalumo lygis.

Jiems taikomas mėnesio NPD būtų prilyginamas 1,5 MMA dydžiui. O asmenims, kuriems nustatytas 30–55 proc. darbingumo lygis, arba senatvės pensijos amžiaus asmenims, kuriems nustatytas vidutinių ar nedidelių specialiųjų poreikių lygis, taip pat asmenims, kuriems nustatytas vidutinis ar lengvas neįgalumo lygis, taikomas mėnesio NPD būtų prilyginamas 1,25 MMA dydžio.

Siūloma, kad įstatymo pataisos įsigaliotų nuo kitų metų pradžios.

Primename, kad socialdemokratai yra pateikę Vyriausybei pasiūlymų rinkinį, kaip gerinti gyventojų finansinę padėtį siaučiant infliacijai ir kylant energijos kainoms. LSDP pirmininkės Vilijos Blinkevičiūtės vertinimu, „rekordinių kainų žiema ant nosies, o Vyriausybėje – chaosas“.

Seime socialdemokratų iniciatyva užregistruotas rezoliucijos projektas dėl neatidėliotinų veiksmų gyventojų finansinei padėčiai gerinti ir kainų didėjimo (infliacijos) padariniams švelninti – jį parėmė 33 Seimo nariai.

Dokumente pažymima, kad 2020 m. žemiau skurdo rizikos ribos (430 eurų) gyveno apie 585 tūkst. šalies gyventojų, o skurdo rizikos atžvilgiu Lietuvoje pažeidžiamiausi yra bedarbiai, vieniši asmenys, vieniši tėvai, auginantys vaikus, senatvės pensininkai, žmonės su negalia, daugiavaikės šeimos ir vaikai.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai