Socialdemokratai: S. Skvernelis ir V. Pranckietis kalba taip, lyg Lietuva būtų Saudo Arabija

Partijos naujienos
2019-01-24

Premjeras Saulius Skvernelis ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, kartodami, kad ministrų kabinetas yra sudarytas ne pagal lytį, o kompetencijas, nesuvokia lyčių lygybės reikšmės.

Jei aplinkos ministro postą ir užimtų moteris, situacijos tai nekeistų – pagal moterų skaičių vyriausybėje būtume paskutinėje vietoje kartu su Vengrija.

Europos Parlamento narė, Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė atkreipia dėmesį, kad pasaulyje tėra 12 šalių, kurių vyriausybėse nėra nė vienos ministrės.

„Ar tai reiškia, kad lygiuojamės į trečiojo pasaulio valstybes? Premjere, Jūsų teiginiai žemina ir žeidžia moteris. Svarbios pareigos – vyrams, o moterims belieka tupėti prie puodų? Lietuvoje nėra kompetentingų moterų? Jau išnaikintos ar dar neužaugo? Nuvilsiu premjerą: Lietuvoje labai daug moterų, kurios būtų puikios ministrės“, – sako socialdemokratė V. Blinkevičiūtė.

Tuo metu socialdemokratė Margarita Jankauskaitė pabrėžia, kad S. Skvernelio mėginimai taisyti situaciją skelbiant, kad Aplinkos ministerijai vadovaus moteris dar kartą liudija: premjeras nesuvokia problemos esmės.

„Premjero svarstymai apie vieną moterį vyriausybėje primena mąstymą Saudo Arabijoje, kur vienos moters atsiradimas valdžios viršūnėse jau būtų laikomas didele pažanga. Mūsų siekiamybė – lyčių balansas, o ne tai, kad bent viena moteris dirbtų vyriausybėje“, – teigia M. Jankauskaitė.

Daugelis tyrimų rodo, kad organizacijos, kuriose išlaikomas lyčių balansas, dirba sklandžiau, našiau. „Tokios visuomenės vieningesnės, stabilesnės. Lyčių balansas reikalingas, kad būtume stabili ir klestinti visuomenė. Neatsakingai formuojame vyriausybes ir lig šiol to nesuvokiame“, – vertina M. Jankauskaitė.

Pasak Lietuvos socialdemokračių moterų sąjungos pirmininkės Orintos Leiputės, moterų balsas šioje šalyje pernelyg daug nereiškia. Seime iš  141 mandato tik 30 turi moterys, o Lietuvoje pastarųjų yra daugiau nei vyrų.

„Perteklinis vyrų atstovavimas sprendimų priėmimo pozicijose politikos, ekonomikos ir socialinėje srityse taip pat pažeidžia lygių galimybių ir nešališko valdymo principus“, – mini O. Leiputė.

LSDP statute sakoma, kad Lietuvos socialdemokratų partija siekia įtvirtinti lygias lyčių teises ir galimybes: „Visuose renkamuose  partijos organuose bei dalyvaujančių rinkimuose kandidatų sąrašuose vienos lyties atstovų skaičius negali viršyti 60  proc. Rinkimų sąrašuose kandidatai išdėstomi taip, kad kiekviename penketuke nebūtų daugiau kaip 3 vienos lyties atstovai, o kiekviename dešimtuke būtų jaunimo (iki 35 m.) atstovai.“

Pavyzdžiui, 2019 metų savivaldybių rinkimuose tarp LSDP kandidatų į savivaldybių merus iškelta 13 kandidačių moterų:

RIMA KUCAVIČIENĖ    Alytaus r. savivaldybė

NIJOLĖ DIRGINČIENĖ       Birštono savivaldybė

AUDRONĖ GARŠVAITĖ        Biržų r. savivaldybė

KRISTINA MIŠKINIENĖ       Druskininkų savivaldybė

VAIDA ALEKNAVIČIENĖ       Joniškio r.savivaldybė

LAIMUTĖ MISIUKEVIČIENĖ      Kalvarijos savivaldybė

LIGITA LIUTIKIENĖ       Klaipėdos r. savivaldybė

AUŠRA ZONGAILIENĖ       Pagėgių savivaldybė

SVETLANA GRIGORIAN      Palangos m. savivaldybė

ROMA JACKŪNIENĖ      Pasvalio r. savivaldybė

DAIVA BUDRIENĖ       Skuodo r. savivaldybė

JOLANTA BUTKEVIČIENĖ       Šalčininkų r.savivaldybė

ANNA KUZNECOVIENĖ      Širvintų r. savivaldybė

Socialdemokračių moterų sąjungos pirmininkė Orinta Leiputė taip pat džiaugiasi, kad partija pasiekė brandą – pirmą kartą kandidatų į Europos Parlamentą sąraše pirmojo penketuko lyčių proporcijos yra kitokios nei anksčiau – 3 moterys ir 2 vyrai: „Manau, kad tiek moterys, tiek vyrai bei jaunimas turi būti atstovaujami proporcingai“.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai