Seimo socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Juozas Olekas kreipėsi į Premjerą Saulių Skvernelį, kad būtų grąžinta galimybė klausos ir kalbos negalią turintiems žmonėms išsikviesti pagalbą nelaimės atveju specialia programėle.
„Daug metų neįgalieji siekė ir prieš trejus metus buvo jiems suteikta galimybė – speciali programėlė telefone, kad įvykus nelaimei klausos ar kalbos negalią turintis žmogus su Bendruoju pagalbos centru tiesiogiai susisiekia vaizdo skambučiu. Iš jo operatoriai suprasdavo kokios pagalbos reikia – priešgaisrinės, policijos ar medikų. Bet šis pagalbos būdas neįgaliesiems buvo nutrauktas,“ – sako Seimo narys J. Olekas.
Lietuvos kurčiųjų draugija kreipėsi į Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą pranešdama, kad kalbos ir klausos negalią turintiems žmonėms galimybė tiesiogiai pranešti apie nelaimę buvo gyvybiškai reikalinga ir svarbi. Departamento vadovas pasiūlė kurtiesiems naudotis SMS žinutėmis. Tačiau neįgalieji sako, kad nelaimės, streso atveju žmogus dažnai būna nepajėgus rašyti žinutes, ypač, kai reikia skubios pagalbos gaisro, traumos, ligos, užpuolimo atvejais.
Statistika rodo, kad 2016 metais neįgalieji pasinaudojo 56 kartus kviesdamiesi skubią pagalbą specialia programėle, per 2017 metų 9 mėnesius buvo pasinaudota 79 kartus.
Socialdemokratai primena, kad Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių komitetas 2016 metais išreiškė susirūpinimą, kad Lietuvoje nėra pakankamai atsižvelgta į neįgaliųjų poreikius reaguojantį nelaimes.
„Tikimės, kad žmonės su negalia žmonės nebus palikti be tinkamų priemonių išsikviesti medikus, gelbėtojus ar policiją. Juk bet kurią akimirką tai gali išgelbėti žmogaus gyvybę arba ją pražudyti. Negalime reaguoti tik jau sulaukę skaudžios nelaimės,“ – sako socialdemokratė Seimo narė Raminta Popovienė.