Valdančioji mažuma bei sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ne kartą žadėjo medikams ir slaugytojams didinti darbo užmokestį, bet tik nuo gegužės ir vos 20 proc.
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcija siūlo atsižvelgti į medikų ir slaugytojų prašymą darbo užmokestį didinti nuo sausio mėnesio didinti 30 proc., nes kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondas (PSDF) yra perteklinis.
2018 m. PSDF rezervas sausio 1 d. sieks 92 mln. eurų, o gruodžio 31 d. planuojamas 165 mln. eurų rezervas.
2017 m. rugsėjo mėnesio duomenimis, vidutinis gydytojo atlyginimas Lietuvoje, neatskaičius mokesčių, yra 1474 eurų, o slaugytojo – 740 eurų.
Palyginimui, vidutinis gydytojo atlyginimas Estijoje yra 2000-3000 eurų, slaugytojo – apie 1000 eurų.
Dar viena problema yra įmokos į PSDF už valstybės draudžiamus asmenis: jos yra žymiai mažesnės nei moka dirbantieji už save.
„Darbo užmokesčio didinimas medikams ir slaugytojams turėtų tapti įžanga į normalesnį sveikatos sistemos finansavimą. Mintyse turiu valstybės atsiskaitymą už jos draudžiamus piliečius. Jis lemia mažesnį visų sveikatos sistemos grandžių darbuotojų atlyginimą ir teikiamų paslaugų kokybę“, – teigia LSDP frakcijo seniūnas Juozas Olekas.
Minimalias pajamas gaunantis asmuo, savarankiškai mokantis privalomojo sveikatos draudimo įmokas, sumoka į PSDF 432 eurus per metus, tuo tarpu, valstybė savo lėšomis už valstybės draudžiamuosius asmenis kitais metais numato sumokėti tik 283 eurus.
„Valstybė turėtų neapsimetinėti ir mokėti tokias pat įmokas už savo laiduojamus asmenis. Tai automatiškai padidintų pajamas į PSDF ir atsirastų lėšų medikų bei slaugytojų darbo užmokesčio didinimui“, – sako LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas.
„Medikai bei slaugytojai pakilo į rimtą kovą ir jaučiu pareigą juos paremti. Tai, kas vyko visus nepriklausomybės metus, tęstis nebegali, nes mes prarasime geriausius talentus, o visuomenė senėja – medicijos paslaugų reikės vis daugiau ir daugiau“, – priduria G. Paluckas.