Tomas Bičiūnas. Galimybių pasas vaikams – sprogmuo ministro Dulkio rankose

Komentaras
2021-11-23

Pasigirdus Vyriausybės planams įvesti galimybių pasą vaikams nuo 12–os metų, prieš tokį sprendimą pasisakė ne tik opozicija, ekspertai, tačiau ir aktyvūs tėvai, basomis prie Vyriausybės protestavę prieš tokius siūlymus. Siūlymui vaikams įvesti galimybių pasą nepritariu ir aš. Manau, jog tai yra neadekvati ir perteklinė priemonė, kuri ne tik nepadės labiau suvaldyti COVID–19 ligos sukeltos pandemijos, bet dar labiau skaldys ir taip įaudrintą visuomenę.

Lietuvos socialdemokratų partija kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą, premjerę Ingridą Šimonytę ir Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę–Nielsen dėl neatidėliotinų sprendimų valdant pandemiją ir pristatė kartu su sveikatos ekspertais parengtą pandemijos valdymo planą.

Bene svarbiausias dalykas, į kurį dokumentu atkreipiame šalies vadovų dėmesį – vakcinacija. Vakcinavimo naudos neneigiame, tačiau pasisakome, kad šalia turi būti sukurta efektyvi biosaugos sistema, be kurios vien vakcinavimas ir galimybių pasų dalinimas žmonėms nepadės išspręsti pagrindinės problemos.

Pandemijos valdymo priemonių sėkmė priklauso ir nuo plataus susitarimo, kuriame turi dalyvauti ne tik darbdaviai, profesinės sąjungos, savivaldybės ir medicinos profesionalai, teisininkai, civilinių krizių valdymo specialistai, bet ir visuomenė. Būtent dėl to, visi Vyriausybės priimami sprendimai turi būti aiškūs, pagrįsti ir aptarti su visuomene.

Neįtikinus vienos ar kitos visuomenės grupės dėl siūlomų sprendimų, bus provokuojami konfliktai, kurie automatiškai priešins ir skatins nepasitikėti jų reikalingumu. Vienas tokių atvejų – galimybių pasai vaikams. Sprendimas paruoštas nepasitarus su visuomene ir kelia rimtų abejonių.

Pagal oficialią statistiką matoma išraiškinga mirčių nuo COVID-19 tendencija. Nuo pandemijos pradžios didžiausias mirtingumas fiksuojamas 80–89 metų amžiaus grupėje. Šioje grupėje fiksuotos net 2288 mirtys nuo viruso. 70–79 m. amžiaus grupėje – 1703, 60–69 m. – 1005 mirtys. Kuo sirgusių pacientų amžius jaunesnis, tuo mažiau mirties atvejų fiksuojama.

Jei atkreiptume dėmesį į amžiaus grupę, kurioje norima įvesti galimybių pasą vaikams, tai 10–19 metų amžiaus grupėje nuo pandemijos pradžios nefiksuotas nė vienas mirties atvejis.

Tuo tarpu, vietoje bandymo ieškoti bendro sutarimo ir visoms pusėms priimtinų sprendimų, valdantieji toliau naudoja „įbauginimo“ taktiką. Sveikatos apsaugos ministras sprendimą neskiepyti vaikų netgi lygina su tėvų leidimu vaikams žaisti su sprogmenimis…

Pasikartosiu, norint apsaugoti vaikus nepakanka jų visų paskiepyti ir apdalinti galimybių pasais, kurie, kaip pasirodo, būtų leidimas vaikams patekti į pramogų erdves ar prekybos centrus… Manau, kad visiems tikrai aišku, jog nei šioje, nei kitose amžiaus grupėse sergamumo virusu, vien išduodant galimybių pasus, nesumažinsime.

Galimybių pasas vaikams nuo 12–os metų pandemijos valdymo situacijoje priešins pačius vaikus ir dar labiau pavargusią nuo kovos su virusu visuomenę. Subtiliai primenu sveikatos apsaugos ministrui ir kitiems valdantiesiems, kad rūpintis savo vaikais – konstitucinė tėvų pareiga, todėl vaikų auklėjimą ir rūpestį jais, turėtų palikti tėvams, o patys atsisakyti nereikalingų ir perteklinių pandemijos valdymo priemonių (GP12).

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai