Už neteisėtą miesto medžių sunaikinimą savivaliautojams teks patuštinti pinigines

Aplinkos apsauga
2022-05-11

Lietuvos socialdemokratų frakcijos Seime nariai Linas Jonauskas ir Dovilė Šakalienė įregistravo Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kurioms įsigaliojus už neteisėtai nupjautą medį tektų pakloti net ir keliasdešimt kartų didesnes baudas, nei jos galioja šiandien.

Už neteisėtą saugotinų želdinių naikinimą, kai sunaikinama ar sužalojama ne daugiau kaip dešimt saugotinų želdinių, reikėtų sumokėti nuo 300 iki 1500 eurų siekiančią baudą. Pasikartojus nusižengimui – nuo 560 iki 2500 eurų.

Sunaikinus ar sužalojus daugiau kaip dvidešimt penkis saugotinus medžius tektų sumokėti baudą, siekiančią nuo 1400 iki 4000 eurų, o nusižengimą pakartojus – nuo 2700 iki 6000 eurų.

Linas Jonauskas tikisi, kad tokios baudos padės atgrasyti nuo pasikartojančių pažeidimų.

„Nuolat girdime istorijų apie nekilnojamojo turto vystytojų neteisėtai išpjautus medžius, statybininkų, kurie, negalėdami lengvai įvažiuoti su kranu į statybvietę, nupjauna medžius vien dėl to, kad jie jiems kelia nepatogumų. Dabar už neteisėtai sunaikintą medį pažeidėjai atsiperka vos keliomis dešimtimis eurų, o kartais – tik įspėjimu. Siūlau didinti baudas net iki kelių dešimčių kartų, nes miesto medžiai itin svarbūs miesto ekosistemai – jie turi ne tik estetinę funkciją, bet ir padeda kovoti su oro, triukšmo tarša, karščiu vasaros metu. Tikiuosi, kad kur kas didesnės baudos pažeidėjus privers susimąstyti, ar verta pjauti medį ir už jį mokėti solidžias baudas“, –  sako L. Jonauskas.

Vilniaus miesto savivaldybė iki šiol nesutaria su viena nekilnojamojo turto bendrove, kuri T. Ševčenkos gatvėje vystydama projektą „Skvero namai“, greta esančiame valstybiniame sklype savavališkai, neturėdama leidimo, nukirto tris brandžius medžius: tuopą, beržą ir kaštoną.

Po neteisėto medžių pašalinimo įmonė savivaldybei žadėjo atlyginti žalą svaresniu nei baudos dydis finansiniu indėliu ir papildomais želdinimo darbais, tačiau vėliau dialogas nutrūko ir iki šiol jokių susitarimų nepasiekta. Įmonė sumokėjo 30 eurų baudą ir padengė 2004 Eur aplinkai padarytą žalą.

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, negalėdamas susitarti su įmone dėl pagal savivaldybės metodiką paskaičiuotos žalos atlyginimo, paragino keisti įstatymus ir didinti baudas.

„Remigijus Šimašius tikrai kelia svarbią ir ne vien tik Vilniaus miestui aktualią problemą. Didinti baudas už savivalę neteisėtai pjaunant medžius tikrai reikia. Tai pripažįsta ir aplinkosaugininkai. Nors Vilniaus meras galėjo ir pats su Laisvės partija inicijuoti įstatymo pataisas, padėsime spręsti šią problemą“, –  teigia L. Jonauskas.

Šiuo metu, pagal galiojantį Administracinių nusižengimų kodeksą už neteisėtą saugotinų želdinių naikinimą gresia bauda asmenims nuo 60 iki 200 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 80 iki 300 eurų. Taip pat už neteisėtą želdinių naikinimą, neteisėtą želdynų statinių ir įrenginių gadinimą, naikinimą ar perkėlimą gresia įspėjimas arba bauda asmenims nuo 20 iki 80 eurų ir bauda juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims _ nuo 60 iki 170 eurų.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai