Lietuvoje kasdien fiksuojant rekordinius susirgimu koronavirusu atvejus, buvęs sveikatos apsaugos ministras socialdemokratas Vytenis Andriukaitis teigia, jog „galimybių pasas (GP) savo galimybių ribą pasiekė” ir jo, kaip politinės pandemijos valdymo priemonės, metas atsisakyti.
V. Andriukaičio teigimu, užsikrėsti naująja omikron atmaina gali ir skiepyti trimis dozėmis, ir neskiepyti visai, todėl GP, kuris veikia „leidimo užeiti” principu neužtikrina, jog ir turintys šį dokumentą neprisidės prie viruso platinimo”.
„GP nekontroliuoja viruso perdavimo ir pernešimo kelių, todėl, paprastai kalbant, tai tėra tik leidimas užeiti į tam tikras erdves. GP buvo sukurtas skatinti žmones vakcinuotis ir sukurti kuo daugiau kliūčių nevakcinuotiems. Šiandien mokslas sako, kad virusą gali pernešti abi šios grupės.
Jei pradžioje GP paskatino 6-7% žmonių pasiskiepyti (ką, beje, buvo galima padaryti nesupriešinant visuomenės, nesukeliant pykčio), tai šiandien vakcinavimo rodikliai beveik nekinta, o omikron plitimas auga nevaldomai. Nėra priežasties žmogaus į patalpas neįleisti. Dabar svarbiausios – be vakcinacijos – yra biosaugos priemonės: socialinė distancija, medicininės kaukės, masinių renginių ribojimas, dezinfekcija ir panašiai”, – sako V. Andriukaitis.
Jo žodžiais, nepaisant omikron varianto užkrečiamumo, vakcinos išlieka patikimiausia priemone prieš ligą.
„Vakcinacija 100% neapsaugo, tačiau žmones apsaugo nuo sunkių ar labai sunkių susirgimų bei mirčių. Dažniau miršta nevakcinuoti, vakcinuoti labai seniai arba nepraėję pilno vakcinacijos ciklo”, – sako V. Andriukaitis.
Tuo tarpu ateities strategija, anot jo, turėtų remtis biosaugos priemonėmis. Vis tik, V. Andriukaičio manymu, tai negali peraugti į griežtus karantinus (angl. „lockdown”) „Pandemija turi būti valdoma dinamiškai kiekvienoje savivaldybėje, priklausomai nuo jos epidemiologinių rodiklių”, – pažymi buvęs sveikatos apsaugos ministras.
Mano, kad valstybė žmones galėtų aprūpinti respiratoriais
Reaguodamas į nuo sausio 17 d. įsigaliojusią tvarką renginių, vykstančių viduje, metu dėvėti ne žemesnio nei FFP2 lygio respiratorius, V. Andriukaitis siūlo valstybei įsigyti didelį skaičių tinkamo techninio lygio apsaugos priemonių ir jomis aprūpinti tiek viešojo, tiek privataus sektoriaus įmones. Anot jo, tai daug paprasčiau nei apmokyti įstaigų personalą atpažinti, ar asmuo dėvi tinkamą kaukę.
„Atlikus tokį masinį pirkimą kristų ir pačių respiratorių kaina, todėl šiuo atveju nušaunami keli zuikiai – asmenims patiems nereikia rūpintis, ar turima kaukė atitinka numatytą techninį lygį, įmonėms nereikia sukti galvos, kaip tai patikrinti, ir, galų gale, jeigu apsaugos priemonės bus surenkamos prie išėjimo tai padarys jų utilizavimą daug paprastesniu”, – siūlo socialdemokratas.