Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) skelbia ilgąją Seimo rinkimų programą ir kandidatų į Lietuvos Seimo narius sąrašą.
LSDP pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė pabrėžia, kad Seimo rinkimų Vienybės programą sudaro trys didieji uždaviniai – pažaboti išaugusių kainų poveikį žmonių gyvenimui; paruošti patikimą valstybės ir visuomenės apsaugą pavojaus atveju; pakloti tvirtus pamatus dabarties ir ateities kartoms.
„Todėl į Seimo rinkimus einame su šūkiu „Valstybė, kuri veikia”. Mes esame pasiryžę pakeisti neveiklią konservatorių Vyriausybę bei atkurti socialinį teisingumą. Mes – už valstybę, kuri veikia ir telkia žmones veikti kartu. Už tokią, kuri neužmiršta savo žmonių, rūpinasi jais – miesteliuose ir kaimuose, miestuose ir didmiesčiuose. Kuri myli savo vaikus, gerbia senjorus ir skatina visuomenę solidariai padėti vieni kitiems“, – akcentuoja V. Blinkevičiūtė.
Pasak vieno iš programos rengėjų Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docento, LSDP vicepirmininko Liutauro Gudžinsko, brangstantis žmonių gyvenimas, iki pamatų sudrebinta tarptautinė tvarka – visa tai aiškiai liudija, kad atėjo metas atsisakyti visuomenę skaldančios politikos ir siekti daugiau vienybės.
Jis sako, kad socialdemokratų tikslas – atsisakyti šiandien politikoje vyraujančio žmonių rūšiavimo į sėkmingus ir nesėkmingus.
„Šios programos tikslas – įtvirtinti, kad kiekvienas žmogus yra brangus ir reikalingas išgirsti. Pasiūlyti pagrįstus, savalaikius sprendimus, kurie išpildytų gyventojų teisėtus lūkesčius, kylančius iš šalies pagrindinio įstatymo, bei stiprintų viešąją erdvę. Trumpai tariant, vienyti, o ne skaldyti. Mes, socialdemokratai, kviečiame rinktis būtent šią – vienybės – kryptį“, – teigia L. Gudžinskas.
Svarbiausi įsipareigojimai
Gerinsime sąlygas kurti šeimą ir auginti vaikus Lietuvoje. Pasirūpinsime, kad vaikus auginančios šeimos būtų stiprinamos ekonomiškai – per valstybės pagalbą, lengvatas ir viešąsias paslaugas. Kovosime su skurdu ir nelygybe.
- Vaikų turinčioms šeimoms sumažinsime mokesčius – taikysime papildomą neapmokestinamąjį pajamų dydį.
- Palengvinsime sąlygas įsigyti būstą – skirsime daugiau lėšų pirmąjį būstą perkančioms šeimoms. Didesnės šeimos gaus didesnę pagalbą.
- Neformaliojo vaikų švietimo krepšelį didinsime trigubai. Šalyje augant kainoms, krepšelis automatiškai didės.
- Vaikams užtikrinsime kokybiškų meno ir kultūros renginių prieinamumą regionuose ir miestuose. Reikšmingai didinsime Kultūros paso vaikams finansavimą – dabar jis siekia vos 11 eurų.
- Gydymo įstaigose vaikų sveikatos patikroms taikysime „greitojo koridoriaus“ principą, t. y. sutrumpinsime laukimo laiką. Visos reikalingos apžiūros ir konsultacijos – vieno vizito poliklinikoje metu.
Pažabosime kainų poveikį žmonių gyvenimui didindami jų pajamas. Mažinsime skurdą ir užtikrinsime orias darbo sąlygas. Spartinsime senatvės pensijų didinimą. Žmonėms su negalia teiksime pagalbą, kad jiems būtų lengviau gyventi savarankiškai.
- Užtikrinsime viešojo ir privataus sektoriaus atlyginimų augimą. Stiprinsime socialinį dialogą ir skatinsime socialinius partnerius susitarti dėl minimalaus darbo užmokesčio dydžio.
- Neapmokestinamąjį pajamų dydį sulyginsime su minimalaus atlyginimo dydžiu – mažas ir vidutines pajamas gaunantys žmonės uždirbs daugiau.
- Pertvarkysime antrąją pensijų pakopą – žmonės savo sprendimu galės nutraukti kaupimą ir atsiimti sukauptus pinigus.
- Spartinsime pensijų indeksavimą, jų didėjimas atitiks šalies kainų lygį – tai sumažins kainų poveikį žmonių gyvenimui.
- Maisto produktams derėtų taikyti PVM lengvatą, o vartotojų teises ginančios institucijos turės realiai prižiūrėti lupikaujančius didžiuosius prekybininkus.
- Priimsime Darbo kodekso pataisas, kurios realiai stiprintų silpnesniosios darbo santykių šalies – darbuotojų – teises, liberalizuosime streikų rengimo tvarką.
- Kovosime su nelegaliu darbu bei stiprinsime darbuotojų saugą ir sveikatą darbo vietose.
- Piniginę socialinę paramą didinsime taip, kad ji atitiktų minimaliuosius vartojimo poreikius vienam asmeniui.
- Sukursime integruotų socialinės globos ir slaugos paslaugų, teikiamų namuose, sistemą pagyvenusiems žmonėms ir asmenims su negalia.
Apsaugosime gyventojus nuo išorės grėsmių. Sustiprinsime gynybą ir pasirūpinsime Lietuvos atsparumu grėsmėms ir visapusišku saugumu. Remsime Ukrainą – iki pergalės.
- Vokietijos brigados priėmimas, nuo kurio priklauso NATO regioninių gynybos planų įgyvendinimas, bus kokybiškai ir laiku įvykdytas.
- Lietuvos nacionalinė divizija pasieks pilną operacinį pajėgumą, gebės veikti su sąjungininkais (personalas, ginkluotė, infrastruktūra, kt.).
- Bendradarbiavimas su NATO partneriais, stiprinant kolektyvinės gynybos pajėgumus.
- Veikianti visuotinės gynybos sistema – kiekvienas pilietis žinos, ką daryti ir bus pasirengęs gynybai (sutvarkyta mobilizacijos sistema, užtikrinanti sąveiką tarp valstybės institucijų, verslo ir nevyriausybinių organizacijų).
- Pilnai išvystyta perspėjimo, evakuacijos ir slėptuvių sistema, lengvai pasiekiama kiekvienam gyventojui, nepriklausomai nuo lokacijos, amžiaus ar specialiųjų poreikių.
- Stipri gynybos pramonė – nacionalinės gynybos pramonės ir technologijų plėtra bei tarptautinis įtinklinimas ir suformuota gynybos pramonės ekosistema rytiniam-šiauriniam NATO flangui.
Mažinsime eiles sveikatos įstaigose. Investuosime į sveikatos paslaugų kokybę ir prieinamumą. Nutrauksime gydymo skyrių naikinimą regionuose ir stabdysime sveikatos paslaugų privatizaciją.
- Išplėsime privalomojo sveikatos draudimo mokėtojų bazę ir didinsime valstybės įnašą – visos sveikatos paslaugų grandys bus geriau finansuojamos.
- Mažinsime eiles sveikatos įstaigose pertvarkydami dabar egzistuojančią siuntimų sistemą ir sukurdami efektyvų ryšį tarp šeimos gydytojų ir specialistų.
- Dėsime visas pastangas, kad pacientai nemokėtų jokių priemokų už sveikatos draudimu garantuotas ir iš biudžeto apmokamas paslaugas.
- Didinsime finansavimą sunkių ir retų ligų gydymui skirtiems vaistams kompensuoti.
- Užtikrinsime, kad būtų parengiama daugiau medicinos specialistų, ypač slaugytojų.
- Skatinsime sveiką gyvenseną ir mitybą bei judėjimą, plėsime elgsenos korekcijos priemones. Investuosime į prevencinių, profilaktinių ir reabilitacijos priemonių prieinamumą bei efektyvumą.
- Taupysime gydytojų darbo laiką išgyvendindami biurokratizmą sveikatos sistemoje – eilės mažės. Receptus galės pratęsti ir vaistininkas. Plėsime netinklinių vaistinių skaičių.
- Didinsime slaugytojų atlyginimus, nes dabar jų krūviai yra milžiniški, o atlyginimai – vieni mažiausių Europos Sąjungoje.
- Plėsime telemedicinos paslaugas – kiekvienas su gydytoju galės konsultuotis ir nuotoliniu būdu.
- Didmeninio ir mažmeninio vaistų platinimo įmonių atskyrimas padėtų didinti konkurencingumą vaistų rinkoje ir riboti nesąžiningą vaistų kainų didinimą.
Kelsime švietimo kokybę. Mažinsime mokinių skaičių klasėse didmiesčiuose ir stabdysime mokyklų naikinimą regionuose. Didinsime mokytojų atlyginimus.
- Išsaugosime kaimų ir miestelių gimnazijas; statysime naujus darželius ir mokyklas savivaldybėse, kuriose gausėja jaunų šeimų.
- Sureguliuosime privačių ugdymo įstaigų veiklą, taikydami joms tuos pačius reikalavimus kaip ir valstybinėms ugdymo įstaigoms.
- Panaikinsime mokytojų trūkumą, vykdysime valstybės vardu duotus įsipareigojimus kelti atlyginimus.
- Stabdysime teisėtą pasipiktinimą sukėlusias reformas, kad švietimas atsigautų po chaotiškų ministerijos vadovybės sprendimų.
- Didesnės stipendijos, parama bendrabučių statybai, dosnesnė parama studentams su negalia ir iš nepasiturinčių šeimų.
- Įvesime visuotinį neformalų ugdymą. Garantuosime, kad visi Lietuvos vaikai turėtų galimybę lankyti būrelius, plėsime pavėžėjimo paslaugas regionuose.
- Suaugusiems įvesime mokymosi visą gyvenimą čekių sistemą.
- Didinsime finansavimą moksliniams tyrimams ir inovacijoms. Aukštąsias mokyklas finansuosime pagal ilgalaikes sutartis su valstybe, formuodami užsakymų politiką strateginėse srityse.
Gerinsime kelių būklę visoje Lietuvoje. Investuosime į tvarų ir kokybišką susisiekimą. Užtikrinsime, kad būtų patenkinti regionuose gyvenančių žmonių susisiekimo poreikiai.
- Remdamiesi Lenkijos pavyzdžiu, įkursime kelių fondą, į kurį bus telkiamos skolintos lėšos, kelių mokesčiai ir kuro akcizai. Surenkamo kuro akcizo dalis, skiriama keliams, didės po 10 procentų kasmet, siekiant, kad 2029 metais 100 procentų surenkamo kuro akcizo būtų reinvestuojama į kelius ir tiltus.
- Įsipareigojame išasfaltuoti per gyvenvietes einančius žvyrkelius – žmonės nebeskęs dulkėse.
- Stabdysime „Lietuvos pašto“ paslaugų privatizaciją.
- Kelsime „Lietuvos geležinkelių“ paslaugų kokybę – atnaujinsime parką ir pasiūlysime daugiau patogių ir greitesnių maršrutų.
- Plėsime tarpmiestinių autobusų tinklą.
- Diegsime išmaniąsias technologines sistemas keliuose – tai leis sumažinti kelių mokesčių nemokančių transporto priemonių skaičių ir užtikrinti, kad nebūtų viršijamas komerciniu transportu leidžiamo vežti krovinio svoris ir gadinami mūsų keliai.
Pažabosime energijos kainas ir ginsime vartotojų teises. Plėsime atsinaujinančios energijos šaltinius. Sieksime tvarios ir prieinamos šilumos energijos visiems.
- Ginsime vartotojus nuo energetikos įmonių manipuliavimo paslaugų kainomis. Suteiksime daugiau galių valstybiniam energetikos reguliuotojui – VERT.
- Visiems vartotojams bus leista vėl rinktis visuomeninį tiekėją, jei rinka negali pasiūlyti geresnės kainos. Tai leis apriboti tiekėjų apetitą pelnui; leis užtikrinti, kad būtų sąžiningai reaguojama į elektros kainų pokyčius biržoje.
- Keisime valstybės valdomų energetikos įmonių dividendų politiką. Nukreipsime lėšas į elektros energijos perdavimo bei skirstymo tinklų kokybės ir patikimumo didinimą, nes infrastruktūra yra nusidėvėjusi.
- Vykdysime kokybišką senų daugiabučių namų renovaciją: iki pusės renovacijos išlaidų padengs valstybė – tai padės sumažinti energijos kainas gyventojams.
- Skatinsime individualius gaminančius elektros energijos vartotojus, kad jų būrys gausėtų, taip pat energetikos bendrijų plėtrą.
- Atnaujinsime ir modernizuosime centrinio šildymo sistemas – šilumos kainos mažės.
Auginsime Lietuvos ekonomiką – skatinsime nacionalinį verslą, kursime darbo vietas, pritrauksime darbuotojus. Skatinsime nacionalinio verslo plėtrą visoje Lietuvoje. Gerinsime šalies investicinį klimatą.
- Sumažinsime administracinę bei teisinio reguliavimo naštą vietos ir užsienio investuotojams.
- Steigsime valstybinį plėtros banką – pagerės verslo prieiga prie kapitalo. Į strategines ūkio sritis investuojančios įmonės turės galimybę skolintis ilgesniam terminui su mažesnėmis palūkanomis.
- Skatinsime gamybines investicijas regionuose konsoliduodami valstybės valdomus laisvus žemės sklypus ir išpirkdami reikalingus privačius sklypus. Padėsime savivaldybėms išvystyti tokiems investiciniams projektams reikalingą infrastruktūrą.
- Sukursime finansinius ir teisinius instrumentus, kurie padės tradicinei apdirbamajai Lietuvos pramonei atnaujinti savo gamybos potencialą, padidinti produktyvumą ir pereiti prie aukštesnės pridėtinės vertės produktų bei paslaugų kūrimo.
- Plėtosime aukštųjų technologijų sektoriaus įmonėms reikalingų specialistų pritraukimo ir ugdymo programas.
- Užtikrinsime socialiai teisingą apmokestinimą visoms gyventojų gaunamoms pajamoms, nepriklausomai nuo pajamų kilmės šaltinio.
- Sukursime ilgalaikę integruotą strategiją, kuria būtų skatinamas vietos maisto gamybos pajėgumų plėtojimas ir stiprinimas.
Stiprinsime atvirą, demokratinę visuomenę, Lietuvos kultūrą ir lietuvių kalbą, pilietinę tapatybę. Saugosime istorinį paveldą ir didinsime kultūros prieinamumą visoje Lietuvoje. Sieksime, kad kultūros politika būtų įtrauki.
- Nevyriausybinės organizacijos ir jų susivienijimai turi įgyti daugiau teisių sprendžiant savivaldos ar valstybinės svarbos klausimus.
- Užtikrinsime, kad kultūrai skiriamas biudžetas būtų didinamas ir kasmet reikšmingai augtų.
- Pertvarkysime kultūros politikos srities valdymą taip, kad ministerija gebėtų spręsti viso kultūros tinklo problemas – tiek valstybinio, tiek nevyriausybinio sektoriaus, tiek savivaldybių lygmens klausimus.
- Sieksime, kad valstybinės ir nevyriausybinės įstaigos įsipareigotų mokėti teisingą atlygį už kūrybinį darbą.
- Sumažinsime didmiesčių ir regionų atskirtį kultūros paslaugų prieinamumo atžvilgiu.
- Sieksime, kad nestabiliomis sąlygomis dirbantiems kūrėjams būtų prieinama socialinė parama.
- Stiprinsime menininkų bendruomenes, meno kūrėjų sąjungas, rezidencijos centrus.
- Kultūros leidiniams ir regioninei spaudai skirsime ilgalaikę ir deramą valstybės paramą.
- Kartu su savivaldybėmis kursime geresnes sąlygas kūrėjų darbui – didinsime studijų, kūrybinių erdvių prieinamumą.
Užtikrinsime viešąją tvarką ir pasirūpinsime, kad kokybiška teisinė pagalba pasiektų visus. Gerbsime teisę į privatų gyvenimą. Sieksime, kad bausmės griežtumas atitiktų nusikaltimo sunkumą. Užtikrinsime deramą imigracijos kontrolę.
- Atkursime teritorinius policijos padalinius – grąžinsime policiją į rajonus, arčiau kiekvieno žmogaus.
- Gerinsime policijos pareigūnų atranką į tarnybą, jų mokymą, profesinę kvalifikaciją.
- Skatinsime gyventojus tapti policijos rėmėjais ir ugniagesiais savanoriais.
- Savivaldybėse sukursime viešosios tvarkos skyrius, kuriems perduosime dalį policijos funkcijų.
- Kovosime su korupcija, mokesčių vengimu, skaidrinsime viešųjų pirkimų sistemą.
- Pasirūpinsime, kad formuojant ir vykdant baudžiamąją politiką būtų taikomas bausmės proporcingumo principas.
- Sukursime kokybišką teisinės pagalbos, prieinamos kiekvienam žmogui, sistemą – valstybė padės ginti savo teises.
Užtikrinsime gyvybingą kaimą, konkurencingą ir tvarų žemės ūkį.
- Siūlysime inovatyvias priemones žemės ūkio produktų perdirbimui į aukštesnės pridėtinės vertės produktus.
- Užtikrinsime konsultavimo paslaugų prieinamumą ūkininkams, ypač smulkiems, vidutiniams ir jauniems ūkininkams.
- Dėsime visas įmanomas pastangas trumpinti maisto tiekimo grandines. Taip sudarysime kuo palankesnes sąlygas Lietuvos ūkininkams parduoti dalį žemės ūkio ir maisto produktų tiesiogiai galutiniams vartotojams.
- Išsikovosime tiesioginių išmokų suvienodinimą žemdirbiams ES lygiu ir jų teisingą paskirstymą šalies viduje smulkių ir vidutinių ūkių bei jaunųjų ūkininkų naudai.
- Padėsime ūkiams spręsti ekstremalių reiškinių ir kitų žemės ūkio rizikų valdymo problemas, skatinsime investicijas į prevencines biologinės saugos priemones.
- Remsime vietos iniciatyvas, kurios skatins verslumą ir užimtumą kaime bei užtikrins šių iniciatyvų tęstinumą.
Puoselėsime aplinką ir tausosime jos išteklius.
- Sukursime ir įteisinsime Lietuvos miškų strategiją. Formuosime miškų politiką, paremtą daugiatiksliu, gamtai artimu miškininkavimo modeliu. Diegsime priemones, skatinančias didinti Lietuvos miškingumą iki 2030 m. bent iki 35 proc.
- Skatinsime investicijas į Lietuvos medienos pramonę ir biomasės energetiką, siekdami racionaliai panaudoti vietinius atsinaujinančius miškų medienos išteklius.
- Decentralizuosime miškotvarką, siekdami Miškų urėdijai patikėto valstybės turto efektyvaus naudojimo, kad jis būtų ne tik pelningas, bet ir užtikrintų socialinę, rekreacinę bei aplinkosauginę naudą.
- Didinsime visuomenės įtrauktį į pačių vertingiausių teritorijų apsaugą. Užtikrinsime maksimalią saugomų rūšių apsaugą, siekdami išsaugoti ir atkurti nykstančių ar grėsmę patiriančių rūšių populiacijas.
- Imsimės realios gyvūnų gerovės kontrolės, įtraukdami nevyriausybines organizacijas bei ekspertus. Užtikrinsime naminių gyvūnų apsaugą, taip pat neišvengiamą atsakomybę už smurtą prieš gyvūnus.
- Skirsime deramą dėmesį ir reikalingų lėšų Baltijos jūros eutrofikacijos problemai spręsti. Peržiūrėsime trąšų ir kitų intensyviai žemdirbystei naudojamų aplinkai agresyvių augalų apsaugos priemonių naudojimo normas, tręšimo planavimo reguliavimą.
LSDP kandidatų į LR Seimo narius sąrašas: https://www.lsdp.lt/lsdp-kandidatai/