Vilniaus miesto savivaldybės tarybai rengiantis trečiadienį tvirtinti miesto biudžetą, socialdemokratai įspėja, kad sudarant biudžetą neatsižvelgta į siaučiančią infliaciją, pandemijos diktuojamus biudžetinių įstaigų poreikius ir socialinį teisingumą.
„Biudžeto prieauglį, kuriuo mėgsta pasigirti savivaldybė, seniai suvalgė infliacija“, – Seime surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo socialdemokratas Algirdas Sysas. Jis priminė, kad sausio mėnesį fiksuota 12 proc. infliacija.
Vilniaus socialdemokratų lyderio Povilo Pinelio vertinimu, „Vilniaus valdžia užsiima šiltnamio projektavimu, kai dega namai.“
„Vilniaus valdžios prioritetas – investicijos į betoną ir asfaltą, tiksliau, projektus, kuriuose gali gerai pasipelnyti privatus verslas. Kitas senas R. Šimašiaus prioritetas – privačių darželių subsidijavimas. Šiais metais Vilniaus valdžia jiems siūlo skirti 8 mln. eurų subsidiją kompensacijoms. Tai 8 mln. iš mūsų kišenės. Tuo metu milžiniškos eilės patekti į darželius niekur nedingo, nors R. Šimašius „merauja“ jau aštuntus metus. Dotacijų skirta apie 7 mln. kasmet. Aritmetika paprasta: 7 mln. padauginame iš 8 R. Šimašiaus valdymo metų. Gauname 56 mln. eurų privatiems darželiams. Net skaičiuojant šių dienų kainomis, už tiek galima pastatyti 12 visiškai naujų, modernių darželių, kurie galėtų priimti apie 3500–4000 vaikų“, – skaičiavo P. Pinelis.
Jis atkreipė dėmesį į tai, kad didžiąja dalį tų subsidijų gauna „vieno jums gerai žinomo politiko žmonos darželių tinklas. O šioms įstaigoms patalpas nuomojantys verslai atleidžiami nuo mokesčių.“
„Elektros kainos kyla jau nuo liepos, šildymo sąskaitos – triskart didesnės, infliacija 12 proc. Nematome jokios reakcijos į realijas, jokių amortizuojančių priemonių“, – vardijo socialdemokratas.
P. Pinelis atkreipė dėmesį į tai, kad savivaldybei pavaldžios biudžetinės įstaigos – mokyklos, vaikų darželiai, socialinių paslaugų centrai, bibliotekos, muziejai – taip pat moka už elektrą ir šildymą, tačiau miesto biudžete kainų šuolis kažkodėl neatsispindi.
Atsižvelgus į kainų realybę, švietimo, socialiniai, kultūros darbuotojai atlyginimų augimo nepajus.
Apžvelgdamas Vilniaus biudžeto eilutes, skirtas švietimui, P. Pinelis pažymėjo, kad 422 mln. švietimui – tik „akių dūmimas, nes, atėmus neišvengiamas išlaidas, lieka šiek tiek daugiau nei 100 mln. eurų. Iš jų 10 proc. nukreipiami į skandalingai išgarsėjusios gimnazijos (kurią projektavo R. Šimašiaus žmona) statybas“, – pažymi P. Pinelis.
„Tiksinčia bomba“ jis vadino darželių problemą sostinėje. Jam antrino savivaldos ekspertas Alfonsas Brazas.
„Lopšelių-darželių ir mokyklų chroniškai trūksta. Apie 6500 vaikų yra priversti eiti į privačius darželius, šiems darželiams savivaldybė skirs virš 8 mln., visiems kitiems darželiams savivaldybė išleis beveik 17 mln., o tėvai turės primokėti 25 mln.“, – pažymi ekspertas.
„Mokytojai jokio pagerėjimo nepajus – priešingai. Jau dabar aišku, kad kompensacijoms už šildymą numatytų lėšų neužteks. Šeimos gydytojų reikmėms numatyti trupiniai. Jaunos šeimos neturi kur leisti vaikų. Užuojauta kultūros įstaigų darbuotojams. Žodžiu, gėda“, – kalbėjo ekspertas.
Sveikatos sferoje socialdemokratai taip pat mato „liūdesį“: savivaldybei pavaldžios daugybė sveikatos įstaigų – poliklinikų, ligoninių. Joms numatyta virš 14 mln. eurų – tuo tarpu garsiajam baseinui dosniai atseikėti 8 mln.
Socialdemokratų įsitikinimu, sostinės pajamas būtų galima padidinti sutvarkius nekilnojamojo turto mokesčius. Šiuo metu „nepateisinamai maži, tiesiog šokiruojantys“ yra mokesčiai nekilnojamojo turto vystytojams, viešbučių statytojams, taip pat valstybinės žemės nuomos tarifas. Tuo metu ant valstybinės žemės pastatytų objektų savininkai pelnosi iš nuomos ir kitos komercinės veiklos.
Socialdemokratai seniai siūlo nustatyti visuotinį žemės ir nekilnojamojo turto mokestį.
Auga savivaldybės skola. „Tik savivaldybės administracijos darbuotojai gyvens gerai. Jiems numatytas dosnus padidinimas“, – atkreipė dėmesį A. Brazas.