Rugpjūčio mėnesį žiniasklaida paviešino faktus apie konservatorių Palangos mero ir jo artimo bendražygio Seimo nario Mindaugo Skritulsko nedeklaruotus ryšius su Palangoje apžvalgos ratą valdančia bendrove. Kaip išsiaiškino tiriamosios žurnalistikos atstovai, Palangos politikai nedeklaravo privačių interesų dėl jų žmonų dalyvavimo įmonės „Rota fortuna“, valdančios „Velnio ratą“, veikloje.
Žurnalistams pradėjus domėtis dėl politikų žmonų dalyvavimo šios įmonės veikloje, pastarieji prisiminė prievolę ir suskubo deklaravimo klaidas taisyti, tačiau kaip pasirodė vėliau, nedeklaruoti privatūs interesai – tik ledkalnio viršūnė.
„Velnio ratą“ valdančios bendrovės ir politikų ryšį su ja tiriantys žurnalistai išsiaiškino naujus faktus. Anot žurnalistų, vienas iš šios įmonės akcininkų tvirtina, kad šios įmonės verslą valdo konservatoriai Palangos meras ir Seimo narys M. Skritulskas. Dar daugiau, atskleidžiami faktai, kurie leidžia manyti, kad Seimo narys galimai nuo pat pradžių dalyvavo kuriant šį verslą, o per Palangos savivaldybę buvo užtikrintos išskirtinės verslo sąlygos.
Žurnalistų tyrimas atskleidė ir faktą, kad į galimas verslo keliones, įmonei ieškant apžvalgos rato, vyko ir Seimo narys M. Skritulskas. Paviešintoje nuotraukoje matyti, kaip Seimo narys 2021 m. birželio 8 d., vietoje Seimo posėdžio, pramogauja Amsterdamo apžvalgos rate.
Pirma, Seimo nario pareigos nesuderinamos su kitu darbu, taip pat ir verslo įmonėje, antra, norėdamas Seimo sesijos metu išvykti į užsienį, Seimo narys turi gauti Seimo valdybos leidimą. Kiek žinau, tokio leidimo M. Skritulskas nei prašė, nei gavo.
Seimo statutas numato, kad Seimo nario pareigos, išskyrus jo pareigas Seime, nesuderinamos su jokiomis kitomis pareigomis valstybės įstaigose ir organizacijose, taip pat su darbu verslo, komercijos bei kitose privačiose įstaigose ar įmonėse. Dėl to kreipiausi į Seimo etikos ir procedūrų komisiją ir paprašiau pradėti tyrimą bei pateikti išvadas dėl galimo Seimo statuto ir Valstybės politikų elgesio kodekso pažeidimo.
Dėl galimai korupcijos požymių turinčių Palangos mero ir Seimo nario M. Skritulsko veiksmų į Seimo Antikorupcijos komisiją kreipėsi ir mano kolegos. Neatmetama galimybė, kad dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi valdant bendrovę „Rota fortuna“ bus kreiptasi ir į Generalinę prokuratūrą.
Nemažai klausimų kelia ir savivaldybės pozicija dėl apžvalgos rato įrengimo. Pusmečiu anksčiau nei „Rota fortuna“ į savivaldybę dėl apžvalgos rato įrengimo J. Basanavičiaus gatvėje kreipėsi kitas verslininkas, tačiau jo projektas dėl vizualinės taršos ir neužtikrinto teritorijos saugumo suderintas nebuvo. Tačiau jau po pusmečio teiktas „Rota fortuna“ projektas savivaldybei pasirodė patrauklesnis ir be vizualinės taršos, todėl buvo suderintas.
Maža to, nuostabą kelia ir Palangos miesto savivaldybės bendrovei „Rota fortuna“ išduoto leidimo trukmė. Įprastai įrenginių projektai Palangoje derinami ne ilgiau kaip 3-ejiems metams, tačiau su Seimo nariu M. Skritulsku siejamai bendrovei „Rota fortuna“ leidimas išduotas net devyneriems metams.
Palangos „Velnio ratas“ atskleidė pajūrio konservatorių sukimosi schemą. Panašu, kad Palangos meras ir jo artimas bendražygis Seimo narys M. Skritulskas turės pateikti įtikinamus paaiškinimus ne tik įvairioms etiką ir korupciją tiriančioms komisijoms, bet ir institucijoms, tiriančius galimus korupcinius ryšius, piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi ar mokesčių slėpimą.
Rugsėjo 25 d. posėdžiavusi Lietuvos Respublikos Seimo Etikos ir procedūrų komisija nusprendė pradėti Seimo nario M. Skritulsko veiksmų tyrimą. Antikorupcijos komisijos sprendimas bus įgarsintas rugsėjo 27 d.