Vasario 7 d. Taline vykstančiame Baltijos Asamblėjos Ekonomikos, energetikos ir inovacijų komiteto posėdyje diskutuojama, kaip gerinti Baltijos šalių sujungiamumą.
Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje pirmininkas, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narys Giedrius Drukteinis pažymi, kad „Projektas „Rail Baltica“ yra pagrindinė tarpvalstybinė infrastruktūros iniciatyva, kuria siekiama integruoti Baltijos valstybes į Europos geležinkelių tinklą, bet šis projektas ir toliau susiduria su dideliais iššūkiais.
„Viena aktualiausių problemų yra didelis finansavimo trūkumas, nes projekto išlaidos, palyginti su pirminiais skaičiavimais, stipriai išaugo.
„Rail Baltica“ buvo iš dalies pertvarkytas į karinio mobilumo koridorių. Planuojama, kad greitųjų geležinkelių infrastruktūra bus pritaikyta sunkiajai karinei įrangai, kurią sunku gabenti keliais. Nepaisant visų pastangų, „Rail Baltica“ užbaigimas, iš pradžių numatytas 2030 m., gali vėluoti, bet Baltijos valstybių vyriausybės ir toliau pasiryžusios tęsti projektą ir siekia gauti papildomų ES biudžeto lėšų visoms finansinėms ir logistinėms kliūtims pašalinti“, – sako G. Drukteinis.
Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą, Baltijos valstybės ėmėsi kuo greičiau pertvarkyti savo energetikos sektorius ir sparčiau įgyvendinti energijos tiekimo diversifikavimo planus.
Anot Baltijos Asamblėjos viceprezidento G. Drukteinio, „Baltijos valstybės, kurios anksčiau buvo vienos iš pažeidžiamiausių, kai Rusija naudojo energiją kaip ginklą, dabar yra pakeliui į tai, kad taptų atsparios tokioms grėsmėms“.
„Baltijos regione toliau gerinamos pagrindinės dujų ir elektros tinklų jungtys, taip palaipsniui mažinant dujų ir elektros perdavimo kliūtis prie valstybių ir regiono sienų.
Baltijos valstybės daro pažangą, kurdamos bendrą Baltijos šalių energetikos centrą, skirtą stiprinti bendradarbiavimą energetikos srityje ir atsinaujinančiosios energijos plėtrą. Baltijos šalys taip pat toliau spartina savo elektros energijos tinklo sinchronizavimą su kontinentinės Europos tinklu. Vasario 8 d. Baltijos šalys desinchronizuojasi nuo BRELL, o vasario 9 d. prisijungia prie kontinentinės Europos tinklų“, – sako Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje pirmininkas G. Drukteinis.
Seimo kanceliarijos Tarptautinių ryšių skyriaus ir LSDP frakcijos inf.
Seimo kanc. nuotr.