Ketvirtadienį Seimas priėmė Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimus, kuriais nustatoma nauja prievolė važiuojantiems išnuomotu paspirtuku: jie privalės dėvėti šalmą. Šis įstatymas įsigalios 2026 m. sausio 1 d.
Projektą inicijavęs ir pateikęs Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas apžvelgia visus reikalavimus paspirtukininkams.
„Visi elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojai važiuodami privalo būti užsidėję ir užsisegę dviratininko, riedlentininko ar motociklininko šalmą.
Jeigu elektrinė mikrojudumo priemonė yra nuomojama, šalmą privalo suteikti elektrinės mikrojudumo priemonės nuomotojas.
Važiuoti leidžiama tik su tvarkingą stabdį ir garso signalą, baltą šviesos žibintą priekyje ir raudoną šviesos žibintą gale, taip pat iš abiejų šonų oranžinius šviesą atspindinčius elementus turinčia elektrine mikrojudumo priemone.
Važiuodamas važiuojamąja kelio dalimi, elektrinės mikrojudumo priemonės vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba šios priemonės priekyje turi degti baltas šviesos žibintas, o gale – raudonas šviesos žibintas.
Važiuojant keliu tamsiuoju paros metu arba kai blogas matomumas, elektrinės mikrojudumo priemonės priekyje turi degti baltas šviesos žibintas, o gale – raudonas šviesos žibintas, šios priemonės vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais. Elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojams taip pat rekomenduojama naudoti kūno apsaugos priemones, pavyzdžiui, alkūnių, kelių apsaugas ir kt.“, – vardija J. Sabatauskas.
Parlamentaras įspėja, kad incidentų su paspirtukais skaičius grėsmingai auga.
„Žmonės patiria baisias galvos, veido, akių traumas, nebe naujiena ir mirtini atvejai.
Neatsakingą elgesį turi apmokėti visa valstybė – paspirtukų vairuotojų traumos sudėtingos, reikalaujančios daug medikų darbo. Taip pat valstybei kainuoja ir po tokių traumų vykstanti reabilitacija bei nukentėjusiųjų nedarbingumas, dėl kurio kenčia ne tik valstybė, bet ir darbdaviai, ilgam liekantys be darbuotojo“, – pažymi J. Sabatauskas.