A. Sysas: nedarbo išmokų sistema Lietuvoje atsilieka nuo ES standartų 

Socialinė politika
2025-02-20
Algirdas Sysas 

LR Seimo narys, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Algirdas Sysas sako, kad dabartinė nedarbo pašalpų sistema Lietuvoje atsilieka nuo Europos Sąjungos standartų.  


2025 metais didėja nedarbo išmokos, taip pat keičiasi kai kurių „Sodros“ išmokų minimalūs ir maksimalūs dydžiai. Vis dėlto laikotarpis per kurį žmogus gali susirasti darbą, išlieka toks pat – devyni mėnesiai. Be to, kas tris mėnesius gaunama nedarbo išmoka palaipsniui mažėja. 


 „Kai kuriose šalyse bedarbis gali dvejus metus ieškoti darbo ir gauti nedarbo išmoką, o Lietuvoje tik devynis mėnesius. Žmonės moka socialinio draudimo įmokas, tad jie turi teisę į savo uždirbtas lėšas ir ilgesnį laiko tarpą ieškoti darbo pagal savo profesiją“, – pažymi A. Sysas. 


Anot parlamentaro, žmonės per savo darbingą amžių sumoka nemenką įmokų sumą ir labai retai pasinaudoja draudimo nuo nedarbo išmoka. Todėl sistemos tobulinimas turėtų būti nukreiptas į nedarbo išmokų didinimą ir mokėjimo laikotarpio ilginimą, o ne trumpinimą. 


„Jei mes per visą savo darbingą laikotarpį mokame įmokas, tačiau negalime gauti pagalbos įvykus draudiminiui įvykiui, tai prarandama socialinio draudimo prasmė“, – sako Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.  


Tarp jaunimo dažnėja tendencija vasarai išeiti iš darbo 


Pastaruoju metu tarp jaunimo dažnėja tendencija nutraukti darbo santykius vasarai – gauti nedarbo išmoką ir pailsėti šiltuoju sezonu, o rudenį sugrįžti į darbo rinką. Šiuo metu, jei asmuo dirbo dvylika mėnesių, jis turi teisę gauti nedarbo išmoką, net jei iš darbo išėjo savo noru. 


Pasak A. Syso, rinkiminiu laikotarpiu iš darbdavių teko girdėti daug priekaištų dėl šios nuostatos ir pasiūlymų, kad vertėtų peržiūrėti šią įstatyminę normą. Kai kuriose kaimyninėse šalyse jau padaryti pakeitimai, kad pasinaudoti nedarbo išmoka išeinant iš darbo savo noru galima tik kas dvejus metus. Buvęs LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) ministras turėjo panašių siūlymų, tačiau lemiamą žodį turėtų tarti Trišalė taryba ir Seimas. 


„Reikėtų visiems priminti, kad mūsų Konstitucijoje 52 straipsnyje yra parašyta, kad valstybė laiduoja piliečių teisę gauti senatvės ir invalidumo pensijas, socialinę paramą. 


Todėl turime sudaryti sąlygas žmonėms: jei jie neturi profesijos – padėti ją įgyti, jei neturi darbo – padėti jį susirasti“, – pabrėžia Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai