Seime pirmadienį vyko konferencija „Asmenų su negalia sporto aktualijos, problemos ir plėtros galimybės Lietuvoje“.
Konferenciją moderavusi Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininkė, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė pasidžiaugė gražia tradicija kasmet rengti tokią konferenciją.
„Pažįstu ne vieną neįgaliųjų sporto atstovą.
Galiu pasakyti: tie žmonės tikrai yra labai užsispyrę, tikslo siekiantys, nuostabūs žmonės, atsidavę savo darbui ir sportui. Žinome, kad ir tarptautinėje arenoje iškovotas ne vienas medalis. Tai, ką jūs darote, yra labai daug. Didžiulė padėka jums už tai, kad garsinate Lietuvos vardą pasaulyje. Linkiu nesustoti ir toliau daryti tai, ką darote, nes tai labai svarbu visai Lietuvai“, – sakė L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė.
Parlamentarė akcentavo sporto premijų ir stipendijų suvienodinimo klausimus, taip pat socialinių garantijų užtikrinimą.
Lietuvos neįgaliųjų sporto federacijos prezidentas doc. dr. Kęstutis Skučas pasidalijo mintimis apie neįgaliųjų sporto situaciją šiandien.
Jis ragino priimant sprendimus – ministerijų, Vyriausybės, Seimo – suprasti kiekvienos neįgaliųjų sportininkų grupės specifiką, nes negalių skirtumai diktuoja skirtingus lūkesčius ir poreikius.
„Neįsiklausant į šiuos lūkesčius, galima nueiti tokiu keliu, kad vieniems bus geriau, kitiems blogiau“, – įspėjo federacijos prezidentas.
„Už visų skaičių slypi neįgalūs žmonės, sportininkai.
Dėl mažesnio finansavimo kažkuriai negalios grupei galimybių netenka konkretūs žmonės. Kaip paaiškinti neįgalaus vaiko tėvams, kodėl jų vaikas negali sportuoti?“ – klausė K. Skučas.
Pasidžiaugęs teigiama dinamika neįgaliųjų sporto srityje – auga ir klubų, ir sportuojančių žmonių skaičius – federacijos prezidentas įspėjo, kad klubų padėtis blogėja.
Jis pabrėžė, kad neįgaliųjų sportas labai susijęs su socialiniais aspektais: integracijos, įtraukties procesais – sportas čia vaidina didžiulį vaidmenį, leidžia pakelti gyvenimo kokybę, leidžia žmonėms būti aktyviais visuomenės nariais.
„Neįgaliajam sportas – tai piliečio teisė.
Žmogus realizuoja save kaip asmenybė. Turime galvoti apie sąlygas, kad jam būtų prieinamos visos galimybės. Klubų situacija yra blogėjanti. Buvo metų, kai klubai išvis negaudavo finansavimo. Nutrūkus finansavimui iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, kai kuriuose klubuose situacija nepavydėtina. Visoje šalyje yra tik keli atvejai, kai sporto treneriai gali pasiūlyti neįgaliems vaikams treniruotis. Didelė problema savivaldybėse. Nėra skatinimo mechanizmo, kad treneriams būtų patrauklu tuo užsiimti“, – pažymėjo K. Skučas.
Anot federacijos prezidento, neįgaliųjų sporto rėmimas neturėtų priklausyti nuo valdininkų supratimo – turėtų būti tvari sistema.
K. Skučas ragino didinti sporto bazių prieinamumą neįgaliesiems.
„Keli papildomi laiptukai, užvažiavimas, turėklai – tai nereikšmingos sąnaudos, svarbiausia – požiūris.
Kartais mes, neįgalieji, atsiduriame aklavietėje: mus gal ir įsileidžia, bet prioritetas – įgaliesiems sportininkams, o mums – tik kas lieka, jeigu lieka“, – sakė federacijos prezidentas.
Jis taip pat akcentavo brangaus sporto inventoriaus įsigijimo problemą: ir čia neįgalieji pasigenda sisteminio požiūrio.
Konferencijoje įžvalgomis taip pat dalijosi Vilniaus neįgaliųjų sporto ir dienos užimtumo klubo „Draugystė“ prezidentė Janina Povilaitytė ir Lietuvos sporto universiteto rektorė prof. dr. Diana Rėklaitienė.
Konferencijos vaizdo įrašą žiūrėkite čia.
Seimo kanceliarijos nuotr.