Reikšdami susirūpinimą dėl sergamumo gimdos kaklelio vėžiu ir žmogaus papilomos viruso (ŽPV) sukeliamų ligų, kuriomis serga ir vyrai, ir moterys, Seimo narys prof. dr. Saulius Čaplinskas ir Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) direktorė Neringa Čiakienė kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją.
Kreipimesi „Dėl būtinų veiksmų siekiant gimdos kaklelio vėžio eliminavimo ir žmogaus papilomos viruso (ŽPV) sukeliamų ligų vyrams ir moterims sumažinimo“ įspėjama, kad per mažai moterų dalyvauja gimdos kaklelio prevencinėje programoje, o vaikų skiepijimo apimtys grėsmingai mažėja.
Pasak prof. S. Čaplinsko, Seime neseniai įvykusioje konferencijoje išryškėjo sutarimas, kuriose srityse pokyčių reikia neatidėliojant.
„Konferencijoje dalyvavo gydymo įstaigų vadovai, ginekologai, šeimos gydytojai, onkologai chemoterapeutai, imunologai, medikų profesinių sąjungų, pacientų draugijų atstovai, sprendimų priėmėjai ir atsakingų institucijų atstovai.
Situacija negerėja dėl informacijos ir sveikatos raštingumo trūkumo, per mažo pasitikėjimo vakcinomis, nelygių galimybių regionų gyventojoms: mažesniuose miestuose, miesteliuose ir kaimuose realus paslaugų prieinamumas yra iššūkis“, – komentuoja prof. S. Čaplinskas.
Jis pažymi, kad dauguma užsikrėtusiųjų net neįtaria esantys ŽPV nešiotojai, nes ŽPV infekcija yra besimptomė.
„Dabartinę situaciją lėmė nuoseklaus ir kryptingo visuomenės informavimo trūkumas.
Be to, šiemet baigia galioti Nacionalinė vėžio profilaktikos ir kontrolės 2014–2025 m. programa ir jos įgyvendinimo priemonių planas. Todėl būtina neatidėliojant pradėti rengti naują vėžio kontrolės programą ar veiksmų planą, į procesą įtraukiant visas suinteresuotąsias puses“, – pabrėžia prof. S. Čaplinskas.
Anot profesoriaus, plane turėtų būti įtvirtinti konkretūs įsipareigojimai dėl rodiklių ir termino, iki kurio siekiama sumažinti sergamumą gimdos kaklelio vėžiu.
„Privalome siekti labai konkrečių rezultatų: kad mažėtų vėlyvoje stadijoje nustatomų ligos atvejų skaičius, kad daugėtų gimdos kaklelio vėžio prevencinės programos dalyvių ir besiskiepijančiųjų.
Būtina peržiūrėti gimdos kaklelio vėžio prevencinės programos turinį, atsisakant PAP testo 25–34 m. moterims, jį pakeičiant patikimesniu AR ŽPV testu, kuris dabar skiriamas 35–59 m. moterims“, – siūlo profesorius.
Prof. S. Čaplinskas taip pat įsitikinęs, kad būtina skatinti pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigas skiepyti nuo ŽPV, apsvarstyti galimybę kompensuoti visas tris ŽPV vakcinas vaikams nuo 15 m., mat dabar valstybė kompensuoja tik dvi vakcinas, o trečiąją apmoka pacientas.
„O svarbiausia – numatyti kryptingus veiksmus visuomenei šviesti, į procesą įtraukiant pacientų organizacijas.
Švietimui ir informavimui būtina skirti prioritetinį dėmesį jau šiemet, naudojant Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšas ir peržiūrint Europos projektų ir kitų finansavimo šaltinių galimybes“, – ragina Lietuvos socialdemokratų partijos Seimo frakcijos narys prof. dr. S. Čaplinskas.
Seimo kanc. nuotr.