Seime – siūlymas užtikrinti gimdymo būdo pasirinkimą, kontracepcijos prieinamumą, vaistinio aborto galimybę

Sveikatos apsauga
2025-04-04
Birutė Vėsaitė

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė Seime įregistravo Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektą, kuriuo siekia įtvirtinti reprodukcinės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo principus ir asmens teisę į informuotą, laisvą apsisprendimą.

„Būtina užtikrinti reprodukcinės sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą, pasiekiamumą, kokybę ir konfidencialumą.

Siūlome atskiru įstatymu įtvirtinti, kad reprodukcinės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo išlaidos kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo arba valstybės biudžeto, užtikrinant paslaugų prieinamumą visiems asmenims“, – paaiškina B. Vėsaitė.

Parlamentarė Seimui siūlo įstatymu nustatyti, kad šeimos planavimas grindžiamas mokslu pagrįstais metodais, užtikrinant kontracepcijos prieinamumą, genetinį konsultavimą, savanorišką chirurginę sterilizaciją šeimos planavimo tikslu.

„Siūlome įstatymu įtvirtinti nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių teisę į kokybišką, saugią ir pagarbą užtikrinančią sveikatos priežiūrą, suteikiant galimybę pasirinkti lydintį asmenį, gimdymo būdą, skausmo malšinimo priemones.

Įstatymu įtvirtinama jau galiojanti 2022 m. rugpjūčio 12 d. ministro įsakymu patvirtinta nėštumo nutraukimo tvarka, užtikrinanti moters teisę savo noru apsispręsti dėl nėštumo nutraukimo iki 12 nėštumo savaičių, numatant išimtis dėl medicininių indikacijų, išžaginimo ar kraujomaišos (iki 22 savaičių), įtvirtinant chirurginio ir vaistinio aborto galimybę, garantuojant nemokamą prieigą prie šių paslaugų“, – pažymi B. Vėsaitė.

Projektu taip pat numatomas kompleksinės pagalbos teikimas lytinį smurtą patyrusiems asmenims, užtikrinant jiems nemokamą medicininę, psichologinę ir socialinę pagalbą, skubią kontracepciją ir infekcijų profilaktiką.

Socialdemokratė B. Vėsaitė akcentuoja siūlomas nuostatas dėl visapusio ir mokslu grįsto visuomenės lytinio švietimo, apimančio informavimą apie reprodukcinę sveikatą, kontracepciją, nėštumo nutraukimą, lytiškai plintančių infekcijų prevenciją ir reprodukcinės sveikatos stiprinimą.

„Gerėjant reprodukcinės sveikatos priežiūrai ir kontracepcijos prieinamumui, mažės neplanuotų nėštumų ir nepilnamečių gimdymų skaičius, sumažės aborto poreikis, o kokybiškesnė nėštumo, gimdymo ir nėštumo nutraukimo priežiūra padės išvengti komplikacijų.

Mažės nelegalaus aborto, gimusių vaikų nužudymo ar nepriežiūros atvejų“, – įsitikinusi Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Seimo frakcijos narė B. Vėsaitė.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai