Trys Seimo komisijos ragina nedelsiant patvirtinti algoritmą, kaip mokykloms reaguoti į narkotikų turėjimą, vartojimą ir platinimą

Sveikatos apsauga
2025-04-01
Saulius Čaplinskas

Įvyko bendras Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos, Priklausomybių prevencijos komisijos ir Neįgaliųjų teisių komisijos posėdis, kuriame buvo aptarta esama situacija dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, platinimo ir disponavimo psichoaktyviosiomis medžiagomis mokyklose.

Posėdžio metu buvo aptariami ir kylantys iššūkiai dėl parengto Vyriausybės nutarimo „Dėl mokyklų (išskyrus aukštąsias mokyklas) reagavimo į mokinių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, platinimo ir disponavimo psichoaktyviosiomis medžiagomis atvejus bei pagalbos teikimo mokiniams, jų tėvams ar atstovams pagal įstatymą pavyzdinio tvarkos aprašo patvirtinimo“ projekto patvirtinimo ir įgyvendinimo.

„Pastaruoju metu Lietuvos mokyklose kylantys iššūkiai dėl moksleivių nelegalaus elektroninių cigarečių ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo suvienijo trijų Seimo komisijų jėgas, siekiant reaguoti į narkotikų vartojimo, platinimo ir disponavimo atvejus mokyklose.

Esama situacija reikalauja greitų sprendimų, todėl būtina rasti veiksmingą algoritmą ir pagalbos galimybes. Šiuo metu pasitaikantys apsinuodijimo ir net mirties atvejai tarp paauglių aiškiai rodo, kaip svarbu imtis neatidėliotinų sprendimų dėl mūsų vaikų ir jaunimo gerovės. Dėkojame Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui, Sveikatos apsaugos ministerijai už lyderystę, parengtą Vyriausybės nutarimo projektą bei tvarkos aprašą, kurie padės nustatyti vienodą reagavimo į narkotikų vartojimo, platinimo ir disponavimo atvejus mokyklose algoritmą. Tai yra svarbus žingsnis teikiant pagalbą moksleiviams, jų tėvams ir kitiems teisėtiems atstovams“, – pradėdamas bendrą trijų Seimo komisijų posėdį kalbėjo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkas prof. dr. Saulius Čaplinskas.

2023 m. gruodžio mėnesį Vidaus reikalų ministerija inicijavo bandomąjį projektą pasirinktose septyniose Vilniaus m., Alytaus m. ir Klaipėdos r. mokyklose. 

Posėdžio metu pasisakę bandomajame projekte dalyvavusių mokyklų direktoriai akcentavo, kad mokyklų bendruomenės palankiai sutiko su projekto nuostatomis, tačiau išsakyti tam tikri aprašo projekto nuostatų įgyvendinimo iššūkiai.

Vienas iš jų – kas bus atsakingas už mokyklos personalo apmokymą dėl mokinio sveikatos ir elgesio pasikeitimo požymių dėl galimo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo atpažinimo, mokinio sveikatos būklės įvertinimo ir būtinosios medicinos pagalbos reikalingumo.

Dar vienas esminis iššūkis mokykloms šiuo metu ir ateityje, įgyvendinant aprašo nuostatas, – negalėjimas efektyviai užkardyti psichoaktyviųjų medžiagų platinimo mokykloje, kai mokinio, įtariamo disponavimu šiomis medžiagomis, tėvai nesutinka, kad mokyklos personalas tikrintų vaiko daiktus.

Seimo kanceliarijos Komisijų skyriaus ir LSDP frakcijos inf.

Seimo kanc. nuotr.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai