Seime kelią skinasi nauji pasiūlymai dėl akademinių darbuotojų darbo užmokesčio, sutarčių, atleidimo procedūrų ir amžiaus

Švietimo politika
2025-04-08
Birutė Vėsaitė

Seime antradienį po pateikimo pritarta Mokslo ir studijų įstatymo ir Darbo kodekso pakeitimams, kuriais siekiama užtikrinti akademinių darbuotojų darbo santykių stabilumą, aiškias atleidimo procedūras, sąžiningą jų darbo užmokesčio reguliavimą ir išvengti diskriminacijos dėl amžiaus. Toliau projektus svarstys Seimo komitetai.

„Siūlome, kad dėstytojai ir mokslo darbuotojai po teigiamo atestacijos įvertinimo galėtų pereiti prie neterminuotų darbo sutarčių – taip bus užtikrintas darbo stabilumas, darbo santykiuose būtų daugiau apibrėžtumo.

Taip pat siūlome įtvirtinti nuostatą, kad darbo užmokesčio didinimas akademinei bendruomenei turi būti užtikrintas vadovaujantis švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties nuostatomis – dabar kai kurios aukštosios mokyklos nevykdo šios pareigos“, – komentuoja projekto iniciatorė, socialdemokratė Birutė Vėsaitė.

Parlamentarė taip pat siūlo aiškiau reglamentuoti darbo santykių nutraukimą.

„Siūlome užtikrinti, kad dėstytojai ir mokslo darbuotojai būtų atleidžiami laikantis bendrųjų Darbo kodekso garantijų, o neatestuoti asmenys galėtų būti atleisti nepažeidžiant teisėtų lūkesčių ir stabilumo principų“, – paaiškina B. Vėsaitė.

Projekte daug dėmesio skiriama diskriminacijos dėl amžiaus problemai.

„Siūlome keisti įstatymo nuostatas, kurios leidžia nutraukti darbo sutartis su dėstytojais ir mokslo darbuotojais, sulaukusiais pensinio amžiaus.

Atsižvelgiant į Europos Sąjungos teisės aktus bei Konstitucinio Teismo praktiką, projektu siekiama užtikrinti, kad akademiniai darbuotojai nebūtų diskriminuojami dėl amžiaus, o jų darbo santykiai galėtų būti tęsiami atsižvelgiant į darbo rezultatus ir institucijos poreikius“, – pabrėžia B. Vėsaitė.

Parlamentarė numato teigiamus pokyčius, jei projektas būtų priimtas.

„Perėjimas prie neterminuotų darbo sutarčių po teigiamo atestacijos įvertinimo sumažins neapibrėžtumą akademinėje bendruomenėje ir užtikrins aiškesnes karjeros perspektyvas dėstytojams ir mokslo darbuotojams.

Darbo užmokesčio reguliavimas pagal kolektyvinės sutarties nuostatas padės užtikrinti, kad visi akademiniai darbuotojai gautų numatytą atlyginimo padidėjimą, taip mažinant socialinius ir ekonominius netolygumus.

Įtvirtinus aiškias darbo santykių nutraukimo sąlygas, bus išvengta teisinių kolizijų ir užtikrinta darbuotojų teisė į aiškią ir sąžiningą atleidimo procedūrą“, – įsitikinusi Lietuvos socialdemokratų partijos Seimo frakcijos narė B. Vėsaitė.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai