Šiandien Seime pasibaigė pirmasis reikšmingas konservatorių Vyriausybės pradėtos valstybės tarnybos reformos taisymo etapas – siekiant užtikrinti proceso skaidrumą ir aiškumą, taip pat įgyvendinant lygiateisiškumo principą priimtas sprendimas pratęsti valstybės tarnautojų funkcijų peržiūros terminą iki 2026 m. sausio 1 d.
Seimo narys Martynas Katelynas primena, kad buvusios Vyriausybės sprendimais iki praėjusių metų pabaigos turėjo būti „ištarnybinti“ visi valstybės tarnautojai, kurių veikla, formaliu požiūriu, neapėmė viešojo administravimo funkcijų. Dėl tokio gana paviršutiniško bandymo spręsti valstybės tarnybos problemas susiklostė chaotiška ir didelės dalies esamų valstybės tarnautojų atžvilgiu nesąžininga situacija.
„Prasidėjus reformos įgyvendinimui ir kai kuriose įstaigose „ištarnybinus“ dalį tarnautojų, susidarė padėtis, kai skirtingose įstaigose tą patį darbą atlieka ir valstybės tarnautojai, ir pagal darbo sutartį dirbantys darbuotojai“, – teigia vienas iš Valstybės tarnybos įstatymo pataisų (projektas Nr. XVP-44(2) iniciatorių M. Katelynas.
M. Katelyno teigimu, nei Seimas, nei Vyriausybė neturi teisės kada užsigeidę kaitalioti valstybės tarnautojų statuso vien dėl atitikties įstatymo raidei. Pagarba įstatymui būtina, tačiau ji negali būti garantuojama pažeidžiant konstitucinius principus, šiuo atveju – teisėtų lūkesių ir lygiateisiškumo principus.
„Todėl tvirtai laikausi pozicijos, kad asmenys, savo karjerą pradėję kaip valstybės tarnautojai, turi teisę ir toliau ją tęsti tokiu pat statusu – jų priverstinis „ištarnybinimas“ būtų nesąžiningas ir valstybės tarnybos patrauklumą menkinantis sprendimas“, – teigia Seimo narys.
M. Katelynas taip pat pažymi, kad konservatorių dominuojama opozicija šioje kadencijoje padarė viską, kad „ištarnybinimas“ tęstųsi ir iki pat šios sesijos pabaigos formaliomis procedūromis vilkino socialdemokratų siūlymų apginti valstybės tarnautojų interesus priėmimą.
„Vis dėlto, šiandien pavyko pasiekti, kad „ištarnybinimo“ terminas būtų nukeltas iki šių metų pabaigos.
Kaip ir minėjau, tai tik pirmas reikšmingas žingsnis. Toliau laukia darbas priimant būtinas pataisas, kuriomis užtikrintume, kad esamų valstybės tarnautojų teisėti lūkesčiai būtų užtikrinti, o „ištarnybinami“ būtų ne žmonės, o tik neužimtos pareigybės“, – pabrėžė projekto iniciatorius.