Seimas antradienį po pateikimo pritarė socialdemokratų inicijuotiems įstatymo pakeitimams, kuriais siekiama stabdyti vadinamąjį „ištarnybinimą“.
2024 m. sausio 1 d. įsigaliojus naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymui, valstybės ir savivaldybių institucijose ir įstaigose sudarytos komisijos, kurios vertina valstybės tarnautojų pareigybes ir sprendžia, kurias naikinti. Tai vadinama „ištarnybinimu“.
„Pareigybės vertinamos labai skirtingai.
Dažnai tas vertinimas priklauso nuo įstaigos vadovų nuomonės. Vienur pareigybes siūloma naikinti, kitur toms pačioms pareigybėms papildomai priskiriamos viešojo administravimo funkcijos, kad būtų išlaikomas valstybės tarnautojo statusas ir socialinės garantijos. Toks chaotiškas procesas neprideda taškų valstybės tarnybos reputacijai. Be to, jis kelia daug nerimo valstybės tarnyboje dirbantiems žmonėms“, – komentuoja Seimo narys socialdemokratas Kęstutis Vilkauskas.
Seimo narys socialdemokratas Martynas Katelynas nemano, kad tokiu būdu bus pasiekti tikslai, kuriuos kėlė nueinanti Vyriausybė.
„Esamu reguliavimu, pagal kurį „ištarnybinamos“ užimamos pareigybės, tikrai nebus pasiektas valstybės tarnybos pertvarkos tikslas – išgryninti valstybės tarnautojų korpusą.
Pertvarka virto chaosu: pareigybių vertinimas vyksta nenuosekliai, dėl to kyla daug įtampų ne tik kolektyvuose, bet ir tarp įstaigų. Be to, šitaip galimai pažeidžiami teisėti valstybės tarnautojų lūkesčiai, nes kvalifikuoti žmonės, pasirinkę valstybės tarnybą, iš jos atleidžiami dėl biurokratinių motyvų“, – pažymi M. Katelynas.
Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos nariai M. Katelynas, K. Vilkauskas ir Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narė Rita Tamašunienė teikia pakeitimus, siekdami atsižvelgti į valstybės tarnautojų lūkesčius.
Projektu siūloma nustatyti, kad valstybės ar savivaldybių institucijose ar įstaigose sudarytoms komisijoms įvertinus valstybės tarnautojų pareigybių atitiktį valstybės tarnautojų sąvokai, gali būti panaikinamos tik tos pareigybės, kurios yra laisvos (neužimtos). Taip pat siūloma numatyti, kad valstybės tarnautojo pareigybės panaikinimas galimas ir šias pareigas einančio asmens sutikimu, jei kolektyvinėje sutartyje ar kitu susitarimu buvusiam valstybės tarnautojui, su kuriuo būtų sudaroma darbo sutartis, būtų užtikrintos turėtos socialinės garantijos.
Projekto autoriai taip pat siūlo numatyti, kad Vyriausybės įgaliota įstaiga įvertintų, kaip valstybės ar savivaldybių institucijose ar įstaigose vyko pareigybių vertinimas ir kokia apimtimi yra atliktas valstybės tarnautojų pareigybių panaikinimas ar pakeitimas į darbo sutartis.