Paminėta Tarptautinė romų diena – diskriminacija kyla iš nepažinimo

Žmogaus teisės
2025-04-09
Laurynas Šedvydis

Balandžio 8 d. Seimo lankytojų centre įvyko diskusija, skirta Tarptautinei romų dienai paminėti.

Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Laurynas Šedvydis, sveikindamas romų bendruomenę su šia svarbia diena, priminė sudėtingą romų padėtį Lietuvos istorijoje ir atkreipė dėmesį į šiuolaikinėje visuomenėje vis dar gyvus klaidingus stereotipus, kurie apsunkina romų gyvenimą Lietuvoje.

L. Šedvydis apgailestavo, kad apklausų duomenys liudija visuomenės nenorą turėti romų kaimynystėje ar juos įdarbinti. Jis pabrėžė būtinybę kovoti su romų atskirtimi ir išreiškė viltį, kad diskriminacija taps praeitimi.

„Tikiuosi, kad romų bendruomenė netrukus taps dar viena žydinčia gėle Lietuvos pievoje“, – sakė L. Šedvydis.

Romų visuomenės centro direktorė Svetlana Novopolskaja pažymėjo, kad viena pagrindinių romų diskriminacijos priežasčių yra nežinojimas. Pasak jos, apklausos rodo, jog 66 proc. Lietuvos gyventojų nenorėtų gyventi šalia romų, tačiau net 57 proc. jų teigia niekada neturėję kontakto su šios tautinės mažumos atstovais.

Lietuvos romų bendruomenės pirmininkas Ištvanas Kvikas pabrėžė gilias romų šaknis Lietuvos žemėje, primindamas, kad romai čia gyvena jau 500 metų. Jis papasakojo apie romų kovą už lygiateisiškumą visame pasaulyje ir reikšmingą 1971 m. Londone įvykusį Tarptautinį romų kongresą, kuriame buvo įteisinta romų vėliava ir patvirtintas himnas. I. Kvikas paaiškino, kad romų bendruomenės vėliavos žalia spalva simbolizuoja žemę, mėlyna – dangų, o vežimo ratas – keliones per pasaulį.

Po diskusijos dalyviai surengė eiseną su iškelta romų vėliava ir gėlėmis rankose nuo Seimo lankytojų centro iki Neries upės. „Ši eisena yra mūsų kovos už lygiateisiškumą simbolis“, – teigė I. Kvikas. Prie Neries krantinės sugiedotas romų himnas ir upe paleistos gėlės, skirtos romų genocido aukų atminimui.

Oficialiai Tarptautinė romų diena balandžio 8-oji buvo paskelbta 1990 m. ketvirtajame Pasauliniame romų kongrese Lenkijoje, bet būtent 1971 m. Londone įvykęs kongresas padėjo pamatus šiai svarbiai datai.

Seimo Žmogaus teisių komiteto biuro ir LSDP frakcijos inf.

Seimo kanc. nuotr. (aut. Viktoriia Chorna)

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai