R. Motuzas: minime Holokausto aukų atminimo dieną, pasaulyje daugėjant istorinio revizionizmo ir neapykantos kurstymo apraiškų

Žmogaus teisės
2025-01-27

Pasauliui minint Tarptautinę holokausto aukų atminimo dieną, Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos seniūnas Remigijus Motuzas pabrėžia ypatingą šio minėjimo aktualumą šiandien, kai visame pasaulyje daugėja istorinio revizionizmo ir neapykantos kurstymo apraiškų.

1945 metais buvo išlaisvinta Aušvico (Osvencimo) koncentracijos stovykla Lenkijoje. Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2005 m. lapkričio 1 d. rezoliucija paskelbė sausio 27-ąją kasmetine Tarptautine holokausto aukų atminimo diena. Holokaustas (gr. holókaustos, iš hólos „visas“ + kaustós „išdegintas“) – sistemingas, masinis žydų tautos naikinimas, vykdytas Atrojo pasaulinio karo metais Adolfo Hitlerio vadovaujamų nacių ir jų kolaborantų.

„Minėdami didžiausios koncentracijos ir naikinimo stovyklos išvadavimo 80-ąsias metines, mintimis grįžtame prie skaudžių Lietuvos istorijos įvykių.

Per nacių vykdytą genocidą Lietuvoje buvo išžudyta beveik visa žydų bendruomenė. Šiandien, kai viešojoje erdvėje daugėja neatsakingų ir provokatyvių pasisakymų apie holokaustą, svarbu įspėti apie neišmoktas Antrojo pasaulinio karo pamokas.

Kaip visuomenė, privalome nuolat sau priminti, kad piliečių abejingumas, diskriminacinės nuostatos ir demokratijos pagrindų ardymas sudarė sąlygas Holokaustui įvykti, taip pat visų formų totalitarizmui ir jo nusikaltimams“, – pabrėžia R. Motuzas.

Seimo Kultūros komiteto pirmininkas, socialdemokratas Kęstutis Vilkauskas akcentuoja Lietuvos žydų kultūros paveldo išsaugojimo darbus.

„Remiame Vyriausybės pastangas sukurti nacionalinį kovos su antisemitizmu, ksenofobija ar bet kokios kitos formos nesantaikos kurstymu priemonių planą ir tęsti žydų paveldo bei kultūros Lietuvoje puoselėjimo politiką.

Labai svarbu išlaikyti gyvą Holokausto atminimą ir remti Lietuvos senųjų žydų kapaviečių ir žudynių vietų sutvarkymą, atminimo vietų aktualizavimą. Būtina plėsti švietėjišką veiklą, remti judaikos kolekcijų formavimą, jų grąžinimą į Lietuvą ir judaikos akademinio palikimo tyrimus, stiprinti lietuvių ir litvakų diasporų ryšius visame pasaulyje, puoselėti gausų žydų architektūrinį paveldą“, – atminties politikos prioritetus vardija K. Vilkauskas.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai